اداره روابط عمومی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان
شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹

نياز دانشگاه علوم پزشكي اصفهان به ماسك، دستكش، n95 و دستگاه تب سنج
 
فيلمي كه نيروي دريايي آمريكا منتشر كرده و مدعي شده 11 شناور سپاه به آن نزديك شده اند.
معاون غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي اصفهان گفت: عمده نياز اين دانشگاه در زمان حاضر براي پيشگيري و مقابله با بيماري كرونا، ماسك هاي سه لايه جراحي و n95 ، دستكش و دستگاه ترمومتر (تب سنج) غير تماسي است.

ابوالفضل اصلاني روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: اگر شركت هاي مختلف به ويژه دانش بنيان براي توليد ماسك سه لايه جراحي و ان 95 آمادگي دارند مي توانند با معاونت غذا و دارو و مديريت تجهيزات پزشكي دانشگاه علوم پزشكي اصفهان هماهنگ كنند تا مجوزهاي مورد نياز آنها در اسرع وقت صادر شود.

وي با تاكيد بر اينكه ما اكنون نياز چنداني به مواد ضد عفوني كننده اعم از ژل و محلول نداريم و بازار دارويي استان و كشور از اين نظر اشباع شده است، اظهارداشت: اما درباره محصولاتي مانند ماسك و گان( لباس مخصوص جراحي و كادر درمان) اگر شركتي توان توليد دارد و مورد تاييد مجموعه تجهيزات پزشكي دانشگاه باشد، آنجا هنوز نياز داريم.

اصلاني خاطرنشان كرد: پس از شيوع بيماري كرونا، شركت هاي مختلف، مردم و خيريه هاي بسياري براي توليد اقلام پيشگيري وارد ميدان شدند و لباس گان هم به مقدار زياد در حال توليد است.

وي درباره برخي انتقادها در زمينه صدور مجوز براي شركتهاي دانش بنيان جهت توليد اقلامي مانند مواد ضد عفوني كننده ، توضيح داد: وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو در روزهاي نخست شيوع بيماري كرونا مجوزي كلي به دانشگاه هاي علوم پزشكي استان ها دادند كه آنها خودشان بتوانند براي توليد مواد ضد عفوني كننده و اقلام محافظتي مجوز صادر كنند.

معاون غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي اصفهان اضافه كرد: درخواست هاي مجوز براي توليد محلول هاي ضد عفوني كننده در هفته نخست زياد بود به گونه اي كه پس از آنكه پنج مجوز صادر كرديم، نامه اي از تهران آمد كه ديگر لازم نيست هيچ دانشگاه علوم پزشكي مجوز صادر كند.

وي با بيان اينكه در آن زمان بيشتر بحث الكل مطرح بود، خاطرنشان كرد: بيشتر شركت هايي كه مجوز گرفته بودند از قبل در اين زمينه كار كرده بودند به ويژه در اصفهان ما پنج شركت داشتيم كه وارد كار شدند و وضعشان از نظر توليد خوب بود.

به گفته وي فقط يكي از اين شركت ها در هر روز، ظرفيت توليد يكصد تُن محلول و ژل ضد عفوني كننده دارد.

اصلاني با اشاره به اينكه هفته نخست مقابله با بيماري كرونا، سخت بود، ادامه داد: هفته دوم شركت ها شروع به توليد كردند، آخر هفته سوم به وضعيت ثبات رسيديم و از هفته چهارم به بعد انبارهاي شركت هاي توليد كننده و پخش مواد پُر از مواد ضد عفوني كننده شد و در زمان حاضر مشكلي از اين نظر نداريم.

وي يكي از مشكلات موجود را اين دانست كه برخي شركت هاي متفرقه، محلول ها يا محصولات ژل ضد عفوني كننده توليد كردند كه با استانداردهاي معاونت غذا و دارو مطابقت ندارد و بحث محصولات تقلبي مطرح است.

رييس شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان، پيش از اين به ايرنا گفته بود كه ظرفيت بسياري در بين شركت هاي دانش بنيان اين استان براي توليد كالاهاي مقابله با بيماري كرونا وجود دارد اما برخي از آنها در صف اخذ مجوز براي اين كار معطل ماندند.

جعفر قيصري با تاكيد بر ضرورت تسريع و تسهيل اعطاي مجوز به اين شركت ها براي توليد كالاهاي مقابله با كرونا، اظهار داشت: لازم است مسوولان دستگاه هاي اجرايي از جمله معاونت غذا و دارو با اعطاي سريع مجوز در چنين شرايطي، امكان استفاده هرچه بيشتر از توليدات داخلي و بومي را فراهم كنند.

به گفته وي در زمان حاضر 30 شركت فناور و دانش بنيان مستقر در اين شهرك در حال توليد محصولاتي براي مقابله با ويروس كرونا هستند كه شامل 10 شركت در زمينه مواد ضدعفوني كننده، پنج شركت در زمينه تجهيزات بيمارستاني و تنفسي، چهار شركت در زمينه توليد ماسك ، يك شركت در زمينه توليد تصفيه هوا، يك شركت در زمينه توليد تب سنج غير تماسي، چهار شركت در زمينه دستگاه هاي ضدعفوني كننده، چهار شركت در زمينه سامانه هاي برخط و خدمات فناوري اطلاعات و يك شركت در زمينه خط توليد ماسك است.

بيش از 400 شركت فناور و دانش بنيان در كشور با آغاز شيوع كرونا در زمينه توليد محصولات مبارزه با اين بيماري فعاليت خود را جهت دهي كردند كه شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان در بين آنها بيشترين ميزان توليد ماسك را دارد.

تاكنون بيش از 76 هزار نفر در كشور به طور قطعي به ويروس كرونا مبتلا شدند و تعداد جان باختگان كرونا در كشور به بيش از چهار هزار و 700 نفر رسيد.

لينك كوتاه: asriran.com/0032Fo
منبع خبر:
عصر ايران
   تاریخ: ۰۹:۵۶ - ۲۸/۰۱/۱۳۹۹   بازدید: ۹۹