اداره روابط عمومی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان
شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹

گزارش|حمايت از شركت هاي دانش بنيان راهي براي مقابله با ويروس كرونا؛ تهديدها را به فرصت ها تبديل كنيم
 
شركت هاي دانش بنيان سرمايه هاي داخلي هستند كه اين روزها تمام هم و غم خود را براي مقابله با ويروس كرونا گذاشته اند. ويروسي كه باعث شده اين شركت ها با توانايي خود تهديدها را به فرصت ها تبديل كنند.
گزارش|حمايت از شركت هاي دانش بنيان راهي براي مقابله با ويروس كرونا؛ تهديدها را به فرصت ها تبديل كنيم
- اخبار استانها -
به گزارش خبرگزاري تسنيم از اصفهان، كرونا ويروسي است كه اين روزها دنيا را فراگرفته و همه مردم و دولت هاي در فكر راهي براي مسلط شدن بر آن هستند. هرچند اين ويروس توانايي انتقال بالايي دارد ولي علم انساني قدرت هاي ناشناخته اي دارد و مي تواند بر همه تهديدها و مصيبت ها مسلط شود.

برخي از تهديدها را با برنامه ريزي هاي بزرگ مي توان تبديل به فرصت كرد و البته كه ويروس كرونا هم از جمله مشكلات جهاني اين روزهاست كه با همكاري و همياري ارگان ها و مسئولان مي توان از آن به عنوان وسيله اي براي پيشرفت انساني استفاده كرد .

شركت هاي دانش بنيان اين روزها نقش مهمي در اين ميان بازي مي كنند . با نوآوري ها و توليدات خود مي توانند بر اين ويروس كه تنها توانايي آن قدرت انتقال بالاست فائق آيند. اين روزها محصولات اين شركت ها خودنمايي مي كند پس چه خوب است كه مشكلات آنها بررسي و ميدان براي فعاليت آنها باز شود.

شركت هاي دانش بنيان تهديد را به فرصت تبديل كردند

اطلاع رساني و بيان زحمات اين گروه و حمايت از آنها ابتدايي ترين كاري است كه مي توان توسط دولت براي اين قشر انجام شود.

وزير علوم، تحقيقات و فناوري در اين خصوص اظهار داشت: با توجه به اينكه شيوع ويروس كرونا سلامت مردم را مورد تهديد قرار داده است، خوشبختانه شركت هاي فناور و دانش بنيان توانستند اين تهديد را به فرصت تبديل كرده و در جهت سلامت جامعه كوشا باشند.

منصور غلامي با بيان اينكه لازم است اين دستاوردها براي دلگرمي بيشتر مردم به جامعه اطلاع رساني شود، گفت: تمامي گزارش هاي داده شده توسط مديران پارك هاي علم و فناوري جمع بندي شده و براي مقام معظم رهبري، رياست جمهور و هيئت دولت ارسال مي شود.

از ظرفيت نخبگان كشور استفاده شود

با نامگذاري سال 1399 به عنوان سال «جهش توليد» بهادادن به شركت دانش بنيان رسيدن به اين هدف را آسان تر مي كند. سرمايه هاي داخلي كه با استفاده از دانش خود افكار و سرمايه ها را تبديل به توليد مي كنند .

اما در اصفهان وضعيت چگونه است ؟ حمايت ها و ميزان توليدات به چه صورت است؟ اين شركت ها از زمان تولد ويروس كرونا چه تغييراتي داشتند و ميزان رشد آنها به چه ميزان بوده است؟

رئيس شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان درباره اقدامات اين شهرك در سال 98 بيان كرد: تا پيش از شيوع ويروس كرونا در حوزه دانش بنيان ها شاهد حركتي پويا و سازنده بوديم و به دليل منع واردات بسياري از كالاها، بيشتر صنايع به اين نتيجه رسيدند كه بايد از ظرفيت نخبگان و توليدكنندگان داخل كشور استفاده كنند.

جعفر قيصري با بيان اينكه تعداد شركت هاي فعال در زمينه توليد محصولات حوزه سلامت از 15 شركت در اسفندماه 98 هم اكنون به 30 شركت رسيده است، تصريح كرد: 10 شركت به توليد مواد ضدعفوني كننده، 4 شركت به توليد ماسك نانو بيمارستاني، 5 شركت به توليد تجهيزات بيمارستاني و تنفسي، يك شركت به توليد فيلتر تصفيه كننده هوا، 4 شركت به توليد دستگاه هاي ضدعفوني كننده، يك شركت به توليد دوربين تب سنج، يك شركت به ساخت خط توليد ماسك و 4 شركت به راه اندازي سامانه هاي برخط و خدمات IT در زمينه دوركاري، آموزش مجازي و ارتباط امن آنلاين مي پردازند.

وي با بيان اينكه در اين مدت شاهد جهش در اشتغال، تعداد شركت ها و حجم توليد در حوزه بهداشت و سلامت بوده ايم، گفت: نياز داخلي در برخي استان ها تا حدودي برطرف شده است و مي توان اين تهديد جهاني را به فرصتي براي جهش صادرات محصولات دانش بنيان تبديل كرد كه اميدوارم موانعي كه در راه صدور مجوزها و صادرات محصولات مازاد بر نياز داخلي وجود دارد رفع شود.

رئيس شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان با اشاره به ركود در فعاليت برخي شركت هاي مستقر در شهرك پس از شيوع ويروس كرونا افزود: برخي شركت ها در پرداخت اجاره و اقساط تسهيلات با مشكل مواجه شدند و به همين منظور، اجاره بهاي اسفند 98، ارديبهشت و خرداد 99 شامل 30 درصد تخفيف و اجاره بهاي فروردين ماه شامل بخشودگي شد و پرداخت اقساط تسهيلات را تا تيرماه و پس از آن به تعويق انداختيم. همچنين بيشتر كاركنان شركت ها و ستاد از سامانه دوركاري استفاده مي كنند و بيشتر امور جاري به صورت آنلاين انجام مي شود.

وي با بيان اينكه تمام دنيا با شيوع ويروس كرونا با شرايط ويژه اي مواجه شده است، خاطرنشان كرد: بايد بتوانيم از اين شرايط فرصت هايي براي ايجاد اشتغال، جهش توليد و تغيير برخي رفتارهاي اشتباه گذشته ايجاد كنيم.

ايزدخواه: فرصت هاي اقتصادي كرونا 5برابر تهديدهاست؛ زمان اصلاح ساختاري رسيده؛ مُسكّن و اعانه جواب نمي دهد
خطر سرازير شدن 75 هزار ميليارد تومان تسهيلات كرونايي به بخش هاي غيرمولد
راهكارهايي براي مراقبت از چشم در برابر ويروس كرونا
رئيس دانشگاه آزاد اسلامي استان اصفهان با اشاره به توانايي هاي دانش بنيان و تاسيسات آزمايشگاهي واحدهاي دانشگاهي استان اصفهان اظهار داشت: آزمايشگاه ميكروبيولوژي در زمينه توليد كيت تشخيص كرونا فعال شده و 10 طرح دانش بنيان نيز در اين زمينه در حال پيگيري است.

پيام نجفي افزود: 6 طرح دانش بنيان از طرف استان به صندوق نوآوري ارسال كه 3 طرح تاييد و عملياتي شدند. همچنين 5 طرح از ميان 10 طرح ارسالي استان به پارك علم و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي نيز مورد تاييد قرار گرفتند و عملياتي شدند.

وي تصريح كرد: تيم هاي ساخت دستگاه هاي ضد عفوني و غربالگري در واحد هاي استان فعال شده و در باب توليد دارو، توليدات انجام شده در روزهاي آينده جهت مطالعه نهايي مورد بررسي باليني قرار مي گيرد.

به گزارش خبرگزاري تسنيم، با تكيه بر دانش و نيروهاي داخلي نه تنها بر ويروس كرونا بلكه مي توان بر همه مشكلات آينده نيز فائق آمد و علاوه بر جهش در توليد ، كشور را به سمت خودكفايي كشاند.
منبع خبر:
تسنیم
   تاریخ: ۱۱:۱۸ - ۲۷/۰۱/۱۳۹۹   بازدید: ۱۰۳