اداره روابط عمومی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان
شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸

76 ايده فناوري در شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان به خط توليد رسيد
 
رئيس شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان گفت: 76 ايده فناوري در شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان به خط توليد رسيده و گردش مالي آنها 1470 ميليارد تومان بوده و با اين گردش 7 هزار شغل به وجود مي آيد. منبع خبر: اصفهان شرق / لينك خبر: 76 ايده فناوري در شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان به خط توليد رسيد
به گزارش اصفهان شرق؛ جعفر قيصري در نشست خبري با اصحاب رسانه، با اشاره به اينكه در دنيا توسعه دانا محور و اقتصاد دانش بنيان بيش از دو دهه است كه رواج پيدا كرده، اظهار داشت: توسعه دانش بنيان از دانش آغاز و بعد به پژوهش و نهادهاي پژوهشي رسيده و در گام بعدي به توسعه فناوري ختم مي شود.

وي افزود: دانشگاه ها از ابتداي تاسيس و بعد از انقلاب تا سال 1370 الي 75 وظيفه توسعه آموزش عالي را به عهده داشتند كه نيروي انساني براي صنعت و نهادهاي مختلف را تربيت مي كردند و بسياري از مديران صنعت كشور محصول كار دوره آموزشي دانشگاه ها بوده اند.

رئيس شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان با بيان اينكه در ادامه اين روند، دوره هاي پژوهش و توليد علم در دانشگاه ها مطرح شد، گفت: اين شهرك از نظر توليد شاخص مقالات رتبه 16 و 17 را دارد و در برخي از زمينه ها مانند نانو تكنولوژي و بيوتكنولوژي نيز سرعت بالايي را در مقالات و توليد علم داشته است كه البته نوشتن مقالات لازمه توسعه فناوري است.

وي خاطرنشان كرد: امروزه وظيفه توسعه كارآفريني بر عهده نهادها و آموزش عالي است و ماموريت كارآفريني و  توسعه دانش بنيان در دهه 90 مطرح شد؛ اقتصاد دانش بنيان مولفه هايي دارد كه زيرساخت آن مبتني بر پژوهش و علم است و در مرحله بعد نوآوري در پژوهش بايد به ميزان قابل مقايسه اي از اختراع و طرح هاي كاربردي برسند تا تأثير مثبتي در اقتصاد داشته باشند.

قيصري ادامه داد: در اقتصاد نيروي انساني نقش كليدي دارد و بودجه هاي فناوري و پژوهش كه بتوانند افراد مهارتي و فني پرورش دهند، از ديگر مولفه هاي موثر در اقتصاد دانش بنيان است.

وي با تاكيد بر اينكه بيكاري بيشتر در افراد با مدارك تحصيلي است، تصريح كرد: برخي از شركت ها مشكل استخدام نيروي ماهر را دارند و تعداد نيروهاي مستقر تمام وقت در شركت با مدرك كارشناسي بسيار بالاتر از مدارك ارشد و دكتري است.

رئيس شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان خدمات نرم افزاري و سخت افزاري، افزايش خريد و فروش پتنت، ثبت اختراع خدمات فناوري و افزايش تقاضا براي نيروي كار متخصص را از ديگر مولفه هاي اقتصاد دانش بنيان برشمرد و گفت: رويكردهاي اقتصاد مقاومتي علاوه بر مردمي و درون زايي بايد بر اساس اقتصاد دانش بنيان باشد.

وي با مقايسه اي بين شهرك هاي صنعتي و دانش بنيان گفت: شهرك هاي صنعتي سرمايه اصلي آن ماشين هاي صنعتي و نيروي كار ماهر است و ساختار نيازمند آن دانشگاه و آموزشگاه هاي فني و حرفه اي است كه نيروي ماهر تربيت كنند.

قيصري افزود: اما در شهرك هاي دانش بنيان ماشين آلات حرف نخست را نمي زند و در سه دهه اخير نوآوري، نيروي انساني كار آفرين و واحدهاي تحقيق و توسعه در اولويت قرار گرفتند.

وي خاطرنشان كرد: مراكز رشد به توسعه شركت ها كمك مي كنند و در گام بعدي توسعه مناطق ويژه علم و فناوري است كه استان اصفهان در ايجاد آن پيش گام بوده است؛ خوشبختانه در چند ماه اخير با نظر مساعد استاندار هر هفته پنج شنبه جلساتي در استانداري با حضور مديران دانش بنيان به عنوان بازيگران اصلي منطقه ويژه علم و فناوري تشكيل مي شود. اصفهان تصميم گرفته راهكار اجرايي آن را پيدا كند و كريدور منطقه ويژه علم و فناوري در مرحله اجرايي قرار گرفته است.

رئيس شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان افزود: دولت بايد زيربناي روند اقتصاد دانش بنيان و فناوري و كارآفريني را مهيا كند و لازم به ذكر است كه در دنيا از هر هزار ايده  يكي از آنها در آخر موفقيت آميز است، اين در حالي است كه در كشور ما اين ميزان بالاتر است و تعداد بيشتري شانس موفقيت دارند زيرا بسته به نياز هاي جامعه در برخي از حوزه ها رقابت بالا نيست و حتي بازار رقابتي وجود ندارد.

وي با بيان اينكه پارك فناوري يك بخش مياني بين دولت و دانشگاه است، افزود: در حال حاضر مركز آموزش عالي بر ارتقا پارك هاي علم و فناوري تمركز دارد و ساختمان شيخ بهايي اين شهرك، نخستين مركز پارك علم و فناوري در كشور است. تعداد كل شركت هاي دانش بنيان 4 هزار و 577 مورد در كشور است و اصفهان رتبه دوم را از نظر تعداد شركت دانش بنيان دارد.

قيصري افزود: كشور از لحاظ دستاوردها وشاخص جهاني نوآوري از رتبه 106 به 61 رسيده و اين آمار در زندگي مردم و اقتصاد مقاومتي موثرتر خواهد بود.

وي خاطرنشان كرد: ايجاد شرايط لازم، تامين خدمات و حمايت هاي مورد نياز براي شكل گيري، رشد كسب و كارهاي دانش بنيان، اشتغال فارغ التحصيلان دانشگاهي و جلوگيري از مهاجرت نخبگان و... از ماموريت ها و اهداف شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان است.

رئيس شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان  ادامه داد: همچنين در شهرهاي كوچك براي جذب ايده ها، مراكز نوآوري و شكوفايي را ايجاد و تيمي در همان محل شهرستان ها مستقر است و همه خدمات لازم را ارائه مي دهيم.

وي در خصوص شرايط ورود متقاضيان به اين عرصه گفت:  متقاضيان 6 ماه در مرحله رشد مقدماتي و سپس به مدت 3 سال در مرحله رشد قرار داشته و به پارك ورود پيدا مي كنند، آنها به صورت شركت هاي بزرگ مستقر مي شوند و در بخش تحقيق و توسعه در پارك ميمانند و بخش توليد آن در فناوري  وارد پيدا مي كند.

قيصري در ادامه افزود: بيش از 7 هزار و 100 نفر فارغ التحصيل دانشگاه در شهرك مستقر هستند كه 45 درصد از اين نيروها خانم ها هستند.

وي بيان كرد: 76 ايده فناوري به خط توليد رسيده است و گردش مالي آنها 1470 ميليارد تومان بوده و با اين گردش 7 هزار شغل به وجود مي آيد.

رئيس شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان  يادآور شد:  اگر جامعه و مسئولان از اين فناوري بيشتر استفاده كنند، اشتغال را افزايش  و حتي وضعيت  بهتري را مي توانيم در اشتغال ايجاد كنيم.

انتهاي پيام/
منبع خبر:
اصفهان شرق
   تاریخ: ۱۱:۲۲ - ۲۴/۰۷/۱۳۹۸   بازدید: ۳۶