اداره روابط عمومی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان
شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹
جهاددانشگاهي در تصميم گيري هاي علمي و پژوهشي نقش موثري دارد
 
آرمان تبريز-رئيس سازمان جهادكشاورزي آذربايجان شرقي با اشاره به فعاليت هاي جهاددانشگاهي در كشور، گفت: اين نهاد در تصميم گيري هاي علمي و پژوهشي نقش موثري دارد. به گزارش خبرنگار ما ازتبريز؛به نقل از روابط عمومي جهادكشاورزي آذربايجان شرقي؛ مهندس اكبر فتحي در گفت وگو با خبرنگاران، ضمن تبريك سالروز ...
جهاددانشگاهي در تصميم گيري هاي علمي و پژوهشي نقش موثري دارد
آرمان تبريز-رئيس سازمان جهادكشاورزي آذربايجان شرقي با اشاره به فعاليت هاي جهاددانشگاهي در كشور، گفت: اين نهاد در تصميم گيري هاي علمي و پژوهشي نقش موثري دارد.

آرمان تبريز-رئيس سازمان جهادكشاورزي آذربايجان شرقي با اشاره به فعاليت هاي جهاددانشگاهي در كشور، گفت: اين نهاد در تصميم گيري هاي علمي و پژوهشي نقش موثري دارد.

به گزارش خبرنگار ما ازتبريز؛به نقل از روابط عمومي جهادكشاورزي آذربايجان شرقي؛ مهندس اكبر فتحي در گفت وگو با خبرنگاران، ضمن تبريك سالروز تاسيس جهاد دانشگاهي و روز خبرنگار، اظهار كرد: جهاد دانشگاهي در 16 مرداد 1359 درست يكسال پس از تاسيس جهادسازندگي به دستور امام راحل(27 خرداد 1358)،  براساس تفكر جهادي بنيان گذاري شد.

وي ادامه داد: در فاصله سال هاي 1357 تا 1359، يعني پس از پيروزي انقلاب تا وقوع انقلاب فرهنگي، فضاي دانشگاه ها هنوز آن طوركه بايد با شرايط دوران بعد از انقلاب هماهنگ و همسو نگشته بود، از اين رو، امام خميني (ره) فرمان انقلاب فرهنگي را صادر كردند و در پي صدور اين فرمان، براي تحقق بخشيدن به اهداف انقلاب فرهنگي و ضرورت ايجاد تحول در دانشگاه ها، ستاد انقلاب فرهنگي تشكيل شد.

وي افزود: اين ستاد براي ايجاد بازوي اجرايي قوي براي سازماندهي و نظارت بر وضعيت مديريت دانشگاه ها، شوراي عالي جهاد دانشگاهي را تشكيل داد و اين شورا نيز در شانزدهم مرداد ماه سال 1359، جهاد دانشگاهي را تأسيس كرد. از آن روز، جهاد دانشگاهي زيرنظر ستاد انقلاب فرهنگي و بعدها شوراي عالي انقلاب فرهنگي فعّال است.

فتحي با بيان اين كه معتقدم در عملكرد جهادي، جهاد دانشگاهي با جهادسازندگي و جهادكشاورزي اشتراكات زيادي دارد، گفت: جهاد دانشگاهي يك نهاد الگوساز براي بيان توان كشور در رسيدن به پيشرفت هاي علمي و پژوهشي در سطح كشور بوده و با توجه به اين كه رسانه ها توجه خوبي به فعاليت هاي بخش كشاورزي دارند، كاركرد و عملكرد خبرگزاري ايسنا در اين حوزه تاثيرگذار بوده است.

وي ادامه داد: گسترش همكاري هاي اين مجموعه در طول سه سال گذشته با سازمان جهادكشاورزي استان و افزايش 100 درصدي اخبار و گزارش هاي تصويري بخش كشاورزي در اين خبرگزاري به ويژه در سرويس استان ها و آذربايجان شرقي نمود بيشتري داشته و رويكرد جديد و ورود عالمانه اين رسانه در موضوعات توسعه اي استان به ويژه بخش كشاورزي و گردآوري ديدگاه ها و نظرات اساتيد دانشگاه و كارشناسان فن بخش كشاورزي، يكي از مصاديق ورود عالمانه ايسنا در حوزه هاي مختلف استان است.

وي تاكيد كرد: خبرگزاري ايسنا با ارايه نقطه نظرات كارشناسان و بيان نقط ضعف و قوت از حوزه كشاورزي توانسته به سلامت و امنيت غذايي جامعه و پيشرفت اين حوزه كمك شاياني كند، لذا از اين فرصت استفاده كرده و لازم مي دانم از مسئولان جهاد دانشگاهي استان تشكر و قدرداني كنم.

رئيس سازمان جهادكشاورزي استان اضافه كرد: با توجه به اين كه اين نهاد عنوان جهاد را همچون جهاد كشاورزي با خود همراه به دارد، بايد بتواند فرهنگ جهادي را در كل مجموعه عملياتي كند، چراكه فرهنگ جهادي را مي توان دستيابي به اهداف متعالي با كمترين امكانات و در كوتاه ترين زمان ممكن دانست. فرهنگ جهادي يعني اين كه تهديدها و فرصت ها را شناخته و به دنبال تبديل اين تهديدات به فرصت هاي ممكن باشيم.

وي با بيان اين كه مهمترين عرصه حضور جهاد دانشگاهي، در دانشگاه ها است، افزود: با توجه به عنوان اين نهاد، جهاد دانشگاهي بايد حضور پررنگي در دانشگاه داشته باشد؛ تركيب كلمه “جهاد و دانشگاه” نشان مي دهد كه صحنه نبرد و رزم اصلي اين نهاد كجاست. در دانشگاه نيز مخاطبان و اعضاي اصلي اين نهاد جوانان دانشجو هستند كه در مراكز دانشگاهي و علمي تحصيل مي كنند.

وي گفت: با توجه به اشتغال به تحصيل حدود چهار ميليون دانشجو در مراكز علمي كشور، حتي اگر جهاد دانشگاهي بتواند براي 10 درصد اين دانشجويان بسترهاي لازم را فراهم كند تا بتوانند در كنار اعضاي رسمي، هيأت علمي و كارشناسان جهاد، حضورِ بامعنايي داشته باشند، خدمتي بزرگ براي كشور است.

فتحي با تاكيد بر اين كه ايجاد كرسي هاي آزادانديشي در سطح دانشگاه ها كه مورد تاكيد مقام معظم رهبري بوده و برگزاري رويدادهايي مانند مناظرات دانشجويي، همگي از يك فرهنگ جهادي نشأت مي گيرد، بيان كرد: اينكه شرايط كنوني جامعه، چه ميزان اجازه مي دهد تا فضا براي پرداختنِ دوباره به اين مسايل آماده باشد، از جمله اقداماتي است كه معتقدم بايد از طرف مسئولان جهاد دانشگاهي استان پيگيري و عملياتي شود.

وي بيان كرد: مجموعه بزرگ جهاد دانشگاهي از بدو تاسيس تاكنون و در طول چهار دهه گذشته آثار مثبتي بر توسعه كشور داشته كه از جمله آن مي توان به ايجاد پژوهشگاه رويان، مركز درمان ناباروري و همچنين مراكز رشد كشاورزي و رسانه هاي تاثيرگذار همچون خبرگزاري هاي ايسنا و ايكنا، سازمان دانشجويان، مركز افكار سنجي دانشجويان ايران(ايسپا) ؛ و … اشاره كرد.

وي با اشاره به اين كه جهاددانشگاهي با توجه به اين كه در زمينه فناوري انرژي هاي نو و سلول هاي بنيادي اقدامات و فعاليت هاي درخور توجهي را شروع كرده، مي تواند از طريق شركت هاي دانش بنيان و مراكز رشد كشاورزي در افزايش ضريب نفوذ دانش روز در بخش كشاورزي بسيار موثر باشد، گفت: همچنين در زمينه استفاده بهينه از آب، افزايش توليد در واحد سطح، مكانيزه كردن بخش هاي مختلف از كشت گرفته تا داشت و برداشت محصولات كشاورزي، توسعه محصولات گلخانه اي، افزايش مهارت در بخش كشاورزي به خصوص فارغ التحصيلان رشته هاي كشاورزي همكاري مشتركي با سازمان جهادكشاورزي استان داشته باشد.
منبع خبر:
آرمان تبریز
 
تاریخ: ۱۲/۰۵/۱۳۹۹