اداره روابط عمومی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان
شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹
اجراي طرح تحول ديجيتال، ضامن آينده فولاد مباركه در عرصه رقابت و تجارت جهاني
 
آئين رونمايي از طرح تحول ديجيتال فولاد مباركه، روز شنبه چهارم مردادماه، در سالن اجتماعات مركز تحقيقات اين شركت با حضور دكتر ناظمي معاون وزير ارتباطات و رئيس سازمان فناوري اطلاعات، دكتر انصاري عضو هيئت عامل سازمان فناوري اطلاعات، مهندس عظيميان مديرعامل فولاد مباركه، مديرعامل و اعضاي هيئت مديره ...
به گزارش خبرنگار جوان آنلاين از اصفهان ،اجراي طرح تحول ديجيتال براي فولاد مباركه يك طرح فانتزي نيست، بلكه يك الزام و ضمانت آينده فولاد مباركه در عرصه رقابت و تجارت جهاني است

مديرعامل فولاد مباركه در اين آئين با اشاره به اهميت اجراي اين طرح در فولاد مباركه و به طوركلي صنايع كشور گفت: اجراي طرح تحول ديجيتال براي فولاد مباركه يك طرح فانتزي نيست، بلكه يك الزام، ضرورت حياتي و ضمانت آينده فولاد مباركه در عرصه رقابت جهاني است. ازاين رو اين شركت در زمينه ورود نسل چهارم تكنولوژي به كشور پيشتاز است و به طور قطع پس از اينكه اين طرح با موفقيت در شركت به كارگرفته شد، فولاد مباركه براي انتقال دانش و تجارب نسل چهارم تكنولوژي و انقلاب صنعتي به ساير صنايع آماده است.

حميدرضا عظيميان در همين خصوص گفت: اجراي طرح تحول ديجيتال اگرچه به لحاظ ارزش ريالي با پروژه نورد گرم شماره 2 فولاد مباركه قابل مقايسه نيست؛ اما ازنظر اهميت و تضمين آينده شركت، قطعا هزار برابر اولويت و اهميت بيشتري دارد؛ چراكه در عرصه رقابت جهاني تضميني براي بقاي فولاد مباركه در اين چرخه است.

عظيميان در ادامه خاطرنشان كرد: ما هم اكنون در يك دنياي كاملا رقابتي فعاليت مي كنيم. سهامداران شركت انتظار دارند كه در اين بازار، ضمن حفظ حقوق، سهم ايشان حفظ و بازدهي سرمايه آن ها روزبه روز افزايش يابد و اين امر تنها در صورتي ممكن است كه همراه با تحولات صنعتي دنيا، نسل چهارم تكنولوژي و انقلاب صنعتي را در فولاد مباركه پياده سازي كنيم.

مديرعامل فولاد مباركه با تأكيد بر اينكه ايجاد نسل چهارم تكنولوژي باعث افزايش بهره وري مي شود و زمينه افزايش 6 تا 8 درصدي حاشيه سود را براي سهامداران نيز فراهم مي كند، تصريح كرد: اگر ما تكنولوژي نسل چهارم انقلاب صنعتي را به فولاد مباركه وارد نكنيم، ممكن است در كمتر از يك دهه ديگر از صحنه توليد، ارزش آفريني و سودآوري خارج شويم.

مديرعامل فولاد مباركه در ادامه سخنان خود گفت: اين كار در زمان مناسبي آغازشده، اما در تلاشيم كه اجراي اين پروژه را سرعت ببخشيم.

به گفته عظيميان اين پروژه را دانشمندان و متخصصان حاضر در شركت ايريسا با همكاري تمامي بخش هاي خصوصي و دولتي و به ويژه سازمان فناوري اطلاعات اجرا خواهند كرد.

وي با تأكيد بر لزوم مشاركت فعال تمامي مديران و كارشناسان فولاد مباركه در اجراي اين طرح، از تهيه فرم هاي متنوع پيشرفت پروژه و نظام تشويق گام به گام در اجراي طرح خبر داد و گفت: ميزان مشاركت افراد در اجرايي شدن طرح مدنظر قرار خواهد گرفت. به خاطر داشته باشيم اين امر گامي بلند براي ارتقاي سطح علمي صنعت فولاد كشور است. از اين رو تمامي مراحل پيشرفت به طور دقيق رصد خواهد شد.

مديرعامل شركت فولاد مباركه افزود: در گام نخست در نظر است مديران و كارشناسان مربوطه براي آموزش و آماده شدن بستر اجراي طرح به تهران يا دانشگاه صنعتي اصفهان اعزام شوند تا بتوانيم ساير مراحل را انجام دهيم.

وي با اشاره به اينكه شركت هاي تاتااستيل و پوسكو كره جنوبي عضو باشگاه فانوس دريايي شده اند، تأكيد كرد: هدف ما اين است كه عضو باشگاه فانوس دريايي شويم و در سطح بالايي از بهره وري قرار گيريم. در واقع ما مي خواهيم با پيوستن به نسل چهارم، كارها را به طور هوشمند دنبال كنيم تا بتوانيم آينده بهتر و درخشان تري براي شركت رقم زنيم، تا فولاد مباركه همچنان به عنوان يكي از شركت هاي برتر در سطح جهان مطرح باشد.

عظيميان با بيان اينكه كسب جايزه هايي همچون شركت برتر دانشي يا EFQM اروپا با بيش از 600 امتياز كار دشواري بوده كه فولاد مباركه در اجراي آن موفق بوده است، اظهار كرد: عضويت در باشگاه فانوس دريايي نيز هدفي دشوار، اما دست يافتني است كه با همت جمعي و اراده قوي مي توانيم در مسير آن هم با موفقيت گام برداريم.

وي در خصوص اهميت اجراي اين طرح براي شركاي تجاري كسب وكار فولاد مباركه در بالا و پايين دست اين شركت گفت: دادوستد با فولاد مباركه يعني دست يابي به اين توانمندي و ظرفيت كه مي توان با ساير صنايع فولادساز كشور نيز كار كرد؛ چراكه معيارهاي موردنياز براي همكاري با اين شركت، هم ترازي با شركت هاي دانشي روز است؛ بنابراين سازندگان، تأمين كنندگان، نصاب ها، مشاوران و تمامي پيمانكاراني كه در بخش هاي مختلف كار مي كنند، مطمئن خواهند بود كه اگر توانستند سرويس يا خدمتي را به فولاد مباركه ارائه كنند درواقع دروازه همكاري با بسياري از صنايع بر روي آن ها گشوده خواهد شد.

آمادگي وزارت ارتباطات براي همكاري با فولاد مباركه در پياده سازي تكنولوژي نسل چهارم

در اين آيين، دكترامير ناظمي، معاون وزير ارتباطات و رئيس سازمان فناوري اطلاعات، طي سخناني از آمادگي وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات براي همكاري با شركت فولاد مباركه به منظور ايجاد زيرساخت و فراهم كردن زمينه هاي بهره مندي از نسل چهارم تكنولوژي خبر داد.

ناظمي ضمن اشاره به نقش وزارت ارتباطات در طرح تحول ديجيتال صنايع، گفت: توسعه در دوران جديد تنها در سايه هوشمند شدن صنعت ممكن است و معناي هوشمند شدن صنعت استفاده از ابزارهاي حوزه فناوري اطلاعات براي توسعه است.

وي ادامه داد: اگر ما نتوانيم بين حوزه هاي جديد فناوري اطلاعات و صنايع قديمي و ريشه داري همچون فولاد ارتباط برقرار كنيم، مسلما در سال هاي آينده با رشد منفي اين صنايع و مجموعه اي از شركت هاي ورشكسته، بيكاري و شركت هايي مواجه خواهيم شد كه قادر نيستند با رقباي خود در كيفيت و كميت محصول و قيمت تمام شده رقابت كنند.

رئيس سازمان فناوري اطلاعات بر ضرورت حركت صنايع به سمت هوشمندسازي تأكيد و خاطرنشان كرد: آمادگي شركت ها براي اجراي اين دست پروژه ها همراه با آينده نگري و سرعت بخشي به اجراي آن ضرورتي اجتناب ناپذير است.

معاون وزير ارتباطات اذعان كرد: طرحي كه امروز رونمايي مي شود ازآن جهت اهميت دارد كه در حقيقت شركت فولاد مباركه به عنوان يك صنعت بزرگ و پيشرو در كشور وارد اين عرصه مي شود. اين امر نشانه اهتمام مديران اين شركت براي ورود به حوزه اقتصاد ديجيتال است و وزارت ارتباطات نيز در اين راه همراه فولاد مباركه خواهد بود و براي تحقق آن تلاش خواهد كرد.

ناظمي در ادامه اظهار داشت: به نظر مي رسد كه لازم بود اين كار سه يا چهار سال زودتر در كشور آغاز شود، ولي مسئله اينجاست كه تغيير در تكنولوژي صنعت در درجه اول نيازمند تغيير ديدگاه بازيگران صنعت و ذي نفعان آن است. تبيين ضرورت هوشمندسازي شركت ها و بهره وري از فناوري اطلاعات بسيار مهم است و به گمان من، در ابتدا بايد تلاش كنيم نگاه به اين موضوع را تغيير دهيم. البته در شرايط كنوني، وضعيت ما از نظر زمان آغاز پروژه نسبت به ساير نقاط جهان بد نيست، ولي اگر نتوانيم اين كار را به خوبي به انجام برسانيم، از تكنولوژي روز دنيا عقب خواهيم ماند.

وي گفت: در صورت اجراي موفقيت آميز اين پروژه در فولاد مباركه كه ازجمله شركت هاي پيشران منطقه و خاورميانه است، اين دانش و تكنولوژي از سوي اين شركت به ساير صنايع استان ها و صنايع فولاد كشور نيز منتقل خواهد شد.

بهره وري و سودآوري 8 درصدي با طرح تحول ديجيتال محقق مي شود

در ادامه اين مراسم سيد مهدي نقوي معاون تكنولوژي شركت فولاد مباركه با بيان اينكه طرح تحول ديجيتال جايگزين اقداماتي خواهد شد كه از بهره وري كمتري برخوردارند، گفت: انتظار ما از اجراي اين طرح افزايش بهره وري و افزايش سودآوري تا 8 درصد در فولاد مباركه خواهد بود.

نقوي با طرح اين سؤال كه اين پروژه قرار است چه اتفاقي را رقم بزند، اظهار كرد: مطالعات انجام شده در خصوص اقتصادهاي شكل گرفته در جهان و پژوهش هايي كه فولاد مباركه با رويكرد آينده نگري انجام داده نشان مي دهد از اين پس يكي از نيازها و بايدهاي شركت ها و بنگاه هاي اقتصاديِ پيشرو موضوع تحول ديجيتال است. در چند سال آينده تمام تجهيزات الكترونيك با همديگر صحبت خواهند كرد و جايگزين روندهاي قبلي خواهند شد؛ از اين رو امروز بايد زيرساخت ها را آماده كنيم تا در آينده بتوانيم از اين فضا استفاده كنيم.

معاون تكنولوژي فولاد مباركه در خصوص چرايي پيشتازي اين شركت در اين زمينه گفت: فرهيختگي و دانش مديران و كارشناسان و كاركنان شركت محور اصلي و پيش ران اين موضوع است، همچنين سطح بلوغي كه ازلحاظ ديجيتالي شدن در فولاد مباركه وجود دارد. در فولاد مباركه تقريبا نسل سوم انقلاب صنعتي جاري و از مزاياي آن بهره برداري شده است و اين باعث مي شود با اطمينان خاطر بيشتري براي پياده سازي انقلاب صنعتي نسل چهارم گام برداريم.

وي برخورداري از دانش موجود در شركت هاي بزرگ و معتبري نظير ايريسا و ظرفيت هاي مركز تحول ديجيتال و دانشگاه تهران و ساير دانشگاه هاي كشور را از ديگر دلايل پيش قراول بودن فولاد مباركه در اين عرصه دانست.

ارتقاي بهره وري، توليد محصولات جديد، پاسخ گويي به نيازهاي نوين مشتريان با اجراي طرح تحول ديجيتال

در ادامه اين نشست، دكتر رسول سرائيان مديرعامل شركت ايريسا نيز با بيان اينكه اجراي اين طرح، مرحله به مرحله است و هرسال به بخشي از منافع يادشده مي رسيم، تصريح كرد: نقطه تكامل طرح در سال 1404 خواهد بود.

سرائيان با اشاره به اين مطلب كه اجراي طرح تحول ديجيتال در راستاي ارتقاي بهره وري، توليد محصولات جديد، پاسخ گويي به نيازهاي نوين مشتريان در صنايع پايين دست مانند صنعت خودرو و صنعت ساختمان و لوازم خانگي است، گفت: اين پروژه با عنوان طرح تحول ديجيتال، در راستاي حركت شركت فولاد مباركه اصفهان به سمت يك كارخانه هوشمند تعريف شده است.

وي با تأكيد بر اينكه يكي از ويژگي هاي مهم هوشمندسازي، كاهش خطاي انساني است، تصريح كرد: با كاهش خطا هزينه ها كمتر مي شود، امكان تنوع محصولات جديد و عرضه به بازار بيشتر مي شود و از همه مهم تر با توجه به اينكه شركت فولاد مباركه در بازار بين المللي حضور دارد، قدرت رقابت با بازيگران عرصه بين المللي را فراهم مي كند.

سراييان افزود: طرح تحول ديجيتال از امروز هم زمان با رونمايي آن آغاز مي شود و طبق برنامه ريزي هاي صورت گرفته بايد مرحله به مرحله انجام شود تا بتوان تا سال 1404 مسير را به درستي و به موقع طي كرد.

شايان ذكر است در راستاي دست يابي به كارخانه هوشمند و پياده سازي نسل چهارم انقلاب صنعتي در فولاد مباركه، كلنگ احداث «مركز نوآوري تحول ديجيتال در فولاد» با حضور دكتر خداداد غريب پور معاون وزير صمت و رئيس هيئت عامل ايميدرو، مهندس عظيميان مديرعامل گروه فولاد مباركه، دكتر نيلي رئيس دانشگاه تهران و دكتر سعيد زرندي معاون علم و فناوري وزارت صنعت، معدن و تجارت روز سه شنبه

13 خردادماه سال جاري با همت شركت فولاد مباركه اصفهان و دانشگاه تهران در پارك علم و فناوري دانشگاه تهران به زمين زده شده بود و به اين ترتيب در تقويم توسعه فناوري ايران اين روز به عنوان نقطه عطفي در تحول صنعت فولاد كشور به ثبت رسيد.
منبع خبر:
جوان آنلاين
 
تاریخ: ۱۲/۰۵/۱۳۹۹