اداره روابط عمومی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان
جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹
تلاش فولاد مباركه براي تأمين حداكثري نياز بازار و ثبات قيمتها
 
سلامت نيوز: حميدرضا عظيميان مديرعامل فولاد مباركه، روز دوشنبه ششم مردادماه، به همراه جمعي از مديران فولادي كشور، ضمن ديدار با رئيس جمهوري، گزارش مبسوطي از روند توليد و دستاوردهاي اين شركت در چهارماهه نخست سال جهش توليد و تلاشهاي صورت گرفته در فولاد مباركه براي تأمين حداكثري نياز بازار داخل و ...
تلاش فولاد مباركه براي تأمين حداكثري نياز بازار و ثبات قيمتها
سلامت نيوز: حميدرضا عظيميان مديرعامل فولاد مباركه، روز دوشنبه ششم مردادماه، به همراه جمعي از مديران فولادي كشور، ضمن ديدار با رئيس جمهوري، گزارش مبسوطي از روند توليد و دستاوردهاي اين شركت در چهارماهه نخست سال «جهش توليد» و تلاشهاي صورت گرفته در فولاد مباركه براي تأمين حداكثري نياز بازار داخل و ثبات قيمتها ارائه كرد.

به گزارش سلامت نيوز، حجت الاسلام و المسلمين دكتر حسن روحاني در اين نشست كه دبير انجمن توليدكنندگان فولاد و مديران عامل شركتهاي فولاد مباركه، فولاد خوزستان، فولاد خراسان، ذوب آهن اصفهان، گلگهر، چادرملو و جمعي از فعالان صنايع پتروشيمي نيز در آن حضور داشتند، با قدرداني از تلاش همه فعالان در دو بخش فولاد و پتروشيمي اظهار داشت: محصولات همه حلقه هاي زنجيره فولاد و حتي پتروشيمي كشور در دولت تدبير و اميد، تقريبا دو برابر شده است و در اين دو بخش از خام فروشي جدا شده ايم.

رئيس جمهوري توليدكنندگان و فعالان صنايع پتروشيمي و فولاد را سربازان خط مقدم جبهه اقتصادي و صادرات كشور دانست و گفت: خوداتكايي و دستاوردهاي اين دو بخش صنعتي كشور تحولي بزرگ در اين دو عرصه ايجاد كرده است.

حجت الاسلام و المسلمين روحاني از سرمايه گذاري 14 ميليارد دلاري براي پيشبرد گام دوم توسعه در بخش پتروشيمي خبر داد و افزود: 8 ميليارد دلار هم تاكنون براي جهش سوم كه در سال 1403 به نتيجه ميرسد، سرمايه گذاري كرده ايم.

رئيس جمهوري اظهار داشت كه اين دو بخش به موقع ارز خود را برگردانده اند و اگر دولت افتخار ميكند كه در برابر آمريكا، تحريم و فشار خارجي ايستاده است، اين ايستادگي در سايه كمك و تلاش همه توليدكنندگان، سرمايه گذاران و كارآفرينان مخصوصا در زنجيره فولاد و پتروشيمي امكانپذير شده است.

وي با بيان اينكه شركت هاي فولاد و پتروشيمي بار سنگيني در زمينه توليد و همچنين صادرات غيرنفتي بر دوش دارند، گفت: خوشبختانه محصولات توليدي ما از نظر كيفيت قابل رقابت در بازار جهاني است و اگر كيفيت محصول مطلوب نباشد، نميتوانيم در بازار با ساير توليدكنندگان رقابت كنيم.

زنجيره توليد محصولات پتروشيمي بايد تا مصرف نهايي تكميل شود
دكتر روحاني بر تكميل بودن زنجيره توليد تأكيد كرد و گفت: در روند توليد محصول تا مصرف نهايي، زنجيره توليد بايد كامل باشد. خوشبختانه امروز در بخش اعظم محصولات بخش پتروشيمي و فولاد در كشور بي نياز شده ايم و روي پاي خود ايستاده ايم و خوداتكايي و خودكفايي از دستاوردهاي مهم اين توليدات ارزشمند در كشور بوده است.
رئيس جمهوري با اشاره به ضرورت جلوگيري از خام فروشي در محصولات توليدي كشور، گفت: امروز در پتروشيمي و فولاد از خام فروشي جدا شده و به ارزش افزوده رسيده ايم و اين امر ميتواند موجب رونق اشتغال و توسعه صنايع پايين دستي شود.

دكتر روحاني دو برابر شدن ميزان توليد محصولات پتروشيمي و فولادي در هفت سال گذشته را نتيجه اقدامات ارزشمند و هنر بزرگ توليدگران، متخصصان، كارشناسان و كارگران كشور برشمرد و اظهار داشت: اين افزايش توليد تحول بزرگي در صنايع فولاد و پتروشيمي كشور ايجاد كرده است.

رئيس جمهوري افزود: از همه توليدكنندگان و تلاشگراني كه در شرايط سخت تحريم و فشار اقتصادي دشمن و شيوع ويروس كرونا براي توسعه كشور و افزايش توليد تلاش كردند، سپاسگزارم.

رئيس جمهوري با بيان اينكه همه مردم در اين مدت به سهم خود در مقابل فشار اقتصادي دشمن ايستادگي كرده اند، گفت: توليدگران رزمندگانِ اين ميدان بودند و صنعت فولاد و پتروشيمي در خط مقدم قرار داشتند كه توانستيم در مقابل دشمن ايستادگي كنيم.

دكتر روحاني افزود: مردم مطلع باشند كه اگر دولت به ايستادگي در برابر تحريم و فشار خارجي افتخار ميكند، اين ايستادگي منوط به تلاش همه مردم، توليدكنندگان، متخصصان، كارگران، سرمايه گذاران و صادركنندگان است.رئيس جمهوري با بيان اينكه تلاش و كوشش براي توسعه كشور و جهش توليد در سال جاري و سال آينده هم ادامه خواهد داشت، افزود: با افتتاح طرح هاي جديد در بخش هاي پتروشيمي و فولاد طي هفته ها و ماه هاي آينده شاهد روند حركت بزرگ توسعه كشور و جهش توليد خواهيم بود.

دكتر روحاني با اشاره به اقدامات خوب انجام شده در دولت در زمينه آب افزود: رساندن آب دريا به فلات قاره از برنامه هاي مهم اين دولت است كه صنعت فولاد در اين زمينه پيش قدم بوده است.

رئيس جمهوري با تأكيد بر اينكه دولت با اميد به تلاش همه توليدگران، به تعهدات خود پايبند است، به مديران شركت هاي توليدي پتروشيمي و فولادِ حاضر در اين نشست توصيه كرد هرجا بين منافع بنگاه و مصالح كشور دوراهي ايجاد مي شود، منافع كشور را در اولويت قرار دهند.

دكتر روحاني همچنين خطاب به مديران شركت هاي پتروشيمي و فولاد گفت: در توليد محصولات خود نيازمنديهاي داخلي را به گونه اي تأمين كنيد كه هم علامت نادرست به بازار ارز داده نشود و هم بازار داخلي را تحت تأثير قرار ندهد.https://www.msc.ir/23424.html

عظيميان در آئين رونمايي از طرح تحول ديجيتال فولاد مباركه مطرح كرد:
اجراي طرح تحول ديجيتال، ضامن آينده فولاد مباركه در عرصه رقابت و تجارت جهاني
آئين رونمايي از طرح تحول ديجيتال فولاد مباركه، روز شنبه چهارم مردادماه، در سالن اجتماعات مركز تحقيقات اين شركت با حضور دكتر ناظمي معاون وزير ارتباطات و رئيس سازمان فناوري اطلاعات، دكتر انصاري عضو هيئت عامل سازمان فناوري اطلاعات، مهندس عظيميان مديرعامل فولاد مباركه، مديرعامل و اعضاي هيئت مديره شركت ايريسا و جمعي از معاونان و مديران فولاد مباركه با رعايت كامل پروتكل هاي بهداشتي برگزار شد.

اجراي طرح تحول ديجيتال براي فولاد مباركه يك طرح فانتزي نيست، بلكه يك الزام و ضمانت آينده فولاد مباركه در عرصه رقابت و تجارت جهاني است.
مديرعامل فولاد مباركه در اين آئين با اشاره به اهميت اجراي اين طرح در فولاد مباركه و به طوركلي صنايع كشور گفت: اجراي طرح تحول ديجيتال براي فولاد مباركه يك طرح فانتزي نيست، بلكه يك الزام، ضرورت حياتي و ضمانت آينده فولاد مباركه در عرصه رقابت جهاني است. ازاينرو اين شركت در زمينه ورود نسل چهارم تكنولوژي به كشور پيشتاز است و به طور قطع پس از اينكه اين طرح با موفقيت در شركت به كارگرفته شد، فولاد مباركه براي انتقال دانش و تجارب نسل چهارم تكنولوژي و انقلاب صنعتي به ساير صنايع آماده است.

حميدرضا عظيميان در همين خصوص گفت: اجراي طرح تحول ديجيتال اگرچه به لحاظ ارزش ريالي با پروژه نورد گرم شماره 2 فولاد مباركه قابل مقايسه نيست؛ اما ازنظر اهميت و تضمين آينده شركت، قطعا هزار برابر اولويت و اهميت بيشتري دارد؛ چراكه در عرصه رقابت جهاني تضميني براي بقاي فولاد مباركه در اين چرخه است.

عظيميان در ادامه خاطرنشان كرد: ما هم اكنون در يك دنياي كاملا رقابتي فعاليت مي كنيم. سهامداران شركت انتظار دارند كه در اين بازار، ضمن حفظ حقوق، سهم ايشان حفظ و بازدهي سرمايه آنها روزبه روز افزايش يابد و اين امر تنها در صورتي ممكن است كه همراه با تحولات صنعتي دنيا، نسل چهارم تكنولوژي و انقلاب صنعتي را در فولاد مباركه پياده سازي كنيم.

مديرعامل فولاد مباركه با تأكيد بر اينكه ايجاد نسل چهارم تكنولوژي باعث افزايش بهره وري مي شود و زمينه افزايش 6 تا 8 درصدي حاشيه سود را براي سهامداران نيز فراهم مي كند، تصريح كرد: اگر ما تكنولوژي نسل چهارم انقلاب صنعتي را به فولاد مباركه وارد نكنيم، ممكن است در كمتر از يك دهه ديگر از صحنه توليد، ارزش آفريني و سودآوري خارج شويم.

مديرعامل فولاد مباركه در ادامه سخنان خود گفت: اين كار در زمان مناسبي آغازشده، اما در تلاشيم كه اجراي اين پروژه را سرعت ببخشيم.
به گفته عظيميان اين پروژه را دانشمندان و متخصصان حاضر در شركت ايريسا با همكاري تمامي بخش هاي خصوصي و دولتي و به ويژه سازمان فناوري اطلاعات اجرا خواهند كرد.

وي با تأكيد بر لزوم مشاركت فعال تمامي مديران و كارشناسان فولاد مباركه در اجراي اين طرح، از تهيه فرم هاي متنوع پيشرفت پروژه و نظام تشويق گام به گام در اجراي طرح خبر داد و گفت: ميزان مشاركت افراد در اجرايي شدن طرح مدنظر قرار خواهد گرفت. به خاطر داشته باشيم اين امر گامي بلند براي ارتقاي سطح علمي صنعت فولاد كشور است. از اين رو تمامي مراحل پيشرفت به طور دقيق رصد خواهد شد.

مديرعامل شركت فولاد مباركه افزود: در گام نخست در نظر است مديران و كارشناسان مربوطه براي آموزش و آماده شدن بستر اجراي طرح به تهران يا دانشگاه صنعتي اصفهان اعزام شوند تا بتوانيم ساير مراحل را انجام دهيم.

وي با اشاره به اينكه شركت هاي تاتااستيل و پوسكو كره جنوبي عضو باشگاه فانوس دريايي شده اند، تأكيد كرد: هدف ما اين است كه عضو باشگاه فانوس دريايي شويم و در سطح بالايي از بهره وري قرار گيريم. در واقع ما مي خواهيم با پيوستن به نسل چهارم، كارها را به طور هوشمند دنبال كنيم تا بتوانيم آينده بهتر و درخشان تري براي شركت رقم زنيم، تا فولاد مباركه همچنان به عنوان يكي از شركت هاي برتر در سطح جهان مطرح باشد.

عظيميان با بيان اينكه كسب جايزه هايي همچون شركت برتر دانشي يا EFQM اروپا با بيش از 600 امتياز كار دشواري بوده كه فولاد مباركه در اجراي آن موفق بوده است، اظهار كرد: عضويت در باشگاه فانوس دريايي نيز هدفي دشوار، اما دستيافتني است كه با همت جمعي و اراده قوي مي توانيم در مسير آن هم با موفقيت گام برداريم.

وي در خصوص اهميت اجراي اين طرح براي شركاي تجاري كسب و كار فولاد مباركه در بالا و پايين دست اين شركت گفت: دادوستد با فولاد مباركه يعني دستيابي به اين توانمندي و ظرفيت كه مي توان با ساير صنايع فولادساز كشور نيز كار كرد؛ چراكه معيارهاي موردنياز براي همكاري با اين شركت، همترازي با شركت هاي دانشي روز است؛ بنابراين سازندگان، تأمين كنندگان، نصابها، مشاوران و تمامي پيمانكاراني كه در بخش هاي مختلف كار مي كنند، مطمئن خواهند بود كه اگر توانستند سرويس يا خدمتي را به فولاد مباركه ارائه كنند درواقع دروازه همكاري با بسياري از صنايع بر روي آنها گشوده خواهد شد.

آمادگي وزارت ارتباطات براي همكاري با فولاد مباركه در پياده سازي تكنولوژي نسل چهارم
در اين آيين، امير ناظمي، معاون وزير ارتباطات و رئيس سازمان فناوري اطلاعات، طي سخناني از آمادگي وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات براي همكاري با شركت فولاد مباركه به منظور ايجاد زيرساخت و فراهم كردن زمينه هاي بهره مندي از نسل چهارم تكنولوژي خبر داد.

ناظمي ضمن اشاره به نقش وزارت ارتباطات در طرح تحول ديجيتال صنايع، گفت: توسعه در دوران جديد تنها در سايه هوشمند شدن صنعت ممكن است و معناي هوشمند شدن صنعت استفاده از ابزارهاي حوزه فناوري اطلاعات براي توسعه است.
وي ادامه داد: اگر ما نتوانيم بين حوزه هاي جديد فناوري اطلاعات و صنايع قديمي و ريشه داري همچون فولاد ارتباط برقرار كنيم، مسلما در سال هاي آينده با رشد منفي اين صنايع و مجموعه اي از شركت هاي ورشكسته، بيكاري و شركت هايي مواجه خواهيم شد كه قادر نيستند با رقباي خود در كيفيت و كميت محصول و قيمت تمام شده رقابت كنند.

رئيس سازمان فناوري اطلاعات بر ضرورت حركت صنايع به سمت هوشمندسازي تأكيد و خاطرنشان كرد: آمادگي شركت ها براي اجراي اين دست پروژه ها همراه با آينده نگري و سرعت بخشي به اجراي آن ضرورتي اجتناب ناپذير است.

معاون وزير ارتباطات اذعان كرد: طرحي كه امروز رونمايي مي شود ازآن جهت اهميت دارد كه در حقيقت شركت فولاد مباركه به عنوان يك صنعت بزرگ و پيشرو در كشور وارد اين عرصه مي شود. اين امر نشانه اهتمام مديران اين شركت براي ورود به حوزه اقتصاد ديجيتال است و وزارت ارتباطات نيز در اين راه همراه فولاد مباركه خواهد بود و براي تحقق آن تلاش خواهد كرد.

ناظمي در ادامه اظهار داشت: به نظر مي رسد كه لازم بود اين كار سه يا چهار سال زودتر در كشور آغاز شود، ولي مسئله اينجاست كه تغيير در تكنولوژي صنعت در درجه اول نيازمند تغيير ديدگاه بازيگران صنعت و ذينفعان آن است. تبيين ضرورت هوشمندسازي شركت ها و بهره وري از فناوري اطلاعات بسيار مهم است و به گمان من، در ابتدا بايد تلاش كنيم نگاه به اين موضوع را تغيير دهيم. البته در شرايط كنوني، وضعيت ما از نظر زمان آغاز پروژه نسبت به ساير نقاط جهان بد نيست، ولي اگر نتوانيم اين كار را به خوبي به انجام برسانيم، از تكنولوژي روز دنيا عقب خواهيم ماند.

وي گفت: در صورت اجراي موفقيت آميز اين پروژه در فولاد مباركه كه ازجمله شركت هاي پيشران منطقه و خاورميانه است، اين دانش و تكنولوژي از سوي اين شركت به ساير صنايع استان ها و صنايع فولاد كشور نيز منتقل خواهد شد.

بهره وري و سودآوري 8 درصدي با طرح تحول ديجيتال محقق مي شود
در ادامه اين مراسم سيد مهدي نقوي معاون تكنولوژي شركت فولاد مباركه با بيان اينكه طرح تحول ديجيتال جايگزين اقداماتي خواهد شد كه از بهره وري كمتري برخوردارند، گفت: انتظار ما از اجراي اين طرح افزايش بهره وري و افزايش سودآوري تا 8 درصد در فولاد مباركه خواهد بود.

نقوي با طرح اين سؤال كه اين پروژه قرار است چه اتفاقي را رقم بزند، اظهار كرد: مطالعات انجام شده در خصوص اقتصادهاي شكل گرفته در جهان و پژوهش هايي كه فولاد مباركه با رويكرد آينده نگري انجام داده نشان مي دهد از اين پس يكي از نيازها و بايدهاي شركت ها و بنگاه هاي اقتصاديِ پيشرو موضوع تحول ديجيتال است. در چند سال آينده تمام تجهيزات الكترونيك با همديگر صحبت خواهند كرد و جايگزين روندهاي قبلي خواهند شد؛ از اين رو امروز بايد زيرساخت ها را آماده كنيم تا در آينده بتوانيم از اين فضا استفاده كنيم.

معاون تكنولوژي فولاد مباركه در خصوص چرايي پيشتازي اين شركت در اين زمينه گفت: فرهيختگي و دانش مديران و كارشناسان و كاركنان شركت محور اصلي و پيشران اين موضوع است، همچنين سطح بلوغي كه ازلحاظ ديجيتالي شدن در فولاد مباركه وجود دارد. در فولاد مباركه تقريبا نسل سوم انقلاب صنعتي جاري و از مزاياي آن بهره برداري شده است و اين باعث مي شود با اطمينان خاطر بيشتري براي پياده سازي انقلاب صنعتي نسل چهارم گام برداريم.

وي برخورداري از دانش موجود در شركت هاي بزرگ و معتبري نظير ايريسا و ظرفيت هاي مركز تحول ديجيتال و دانشگاه تهران و ساير دانشگاه هاي كشور را از ديگر دلايل پيشقراول بودن فولاد مباركه در اين عرصه دانست.

ارتقاي بهره وري، توليد محصولات جديد، پاسخگويي به نيازهاي نوين مشتريان با اجراي طرح تحول ديجيتال
در ادامه اين نشست، دكتر رسول سرائيان مديرعامل شركت ايريسا نيز با بيان اينكه اجراي اين طرح، مرحله به مرحله است و هرسال به بخشي از منافع يادشده مي رسيم، تصريح كرد: نقطه تكامل طرح در سال 1404 خواهد بود.

سرائيان با اشاره به اين مطلب كه اجراي طرح تحول ديجيتال در راستاي ارتقاي بهرهوري، توليد محصولات جديد، پاسخگويي به نيازهاي نوين مشتريان در صنايع پايين دست مانند صنعت خودرو و صنعت ساختمان و لوازم خانگي است، گفت: اين پروژه با عنوان طرح تحول ديجيتال، در راستاي حركت شركت فولاد مباركه اصفهان به سمت يك كارخانه هوشمند تعريف شده است.

وي با تأكيد بر اينكه يكي از ويژگي هاي مهم هوشمندسازي، كاهش خطاي انساني است، تصريح كرد: با كاهش خطا هزينه ها كمتر مي شود، امكان تنوع محصولات جديد و عرضه به بازار بيشتر مي شود و از همه مهمتر با توجه به اينكه شركت فولاد مباركه در بازار بين المللي حضور دارد، قدرت رقابت با بازيگران عرصه بين المللي را فراهم مي كند.

سراييان افزود: طرح تحول ديجيتال از امروز همزمان با رونمايي آن آغاز ميشود و طبق برنامه ريزي هاي صورت گرفته بايد مرحله به مرحله انجام شود تا بتوان تا سال 1404 مسير را به درستي و به موقع طي كرد.

شايان ذكر است در راستاي دستيابي به كارخانه هوشمند و پياده سازي نسل چهارم انقلاب صنعتي در فولاد مباركه، كلنگ احداث «مركز نوآوري تحول ديجيتال در فولاد» با حضور دكتر خداداد غريب پور معاون وزير صمت و رئيس هيئت عامل ايميدرو، مهندس عظيميان مديرعامل گروه فولاد مباركه، دكتر نيلي رئيس دانشگاه تهران و دكتر سعيد زرندي معاون علم و فناوري وزارت صنعت، معدن و تجارت روز سه شنبه13 خردادماه سال جاري با همت شركت فولاد مباركه اصفهان و دانشگاه تهران در پارك علم و فناوري دانشگاه تهران به زمين زده شده بود و به اين ترتيب در تقويم توسعه فناوري ايران اين روز به عنوان نقطه عطفي در تحول صنعت فولاد كشور به ثبت رسيد.

https://www.msc.ir/23426.html

احياي دوباره شركت هپكو با همكاري فولاد مباركه
و شركت هاي بزرگ معدن و صنايع معدنيخداداد غريبپور در آيين امضاي پنج تفاهمنامه همكاري بين شركتهاي معدني و هپكو كه با حضور مديران عامل هپكو، فولاد مباركه و شركت هاي بزرگ معدني برگزار شد، از توسعه همكاري هاي بخش معدن و هپكو و همچنين از برنامه ساخت 700 دستگاه ماشينآلات راهسازي موردنياز شركتهاي معدني توسط هپكو خبر داد و تصريح كرد: با حضور شركت هاي بزرگ معدني در اين تفاهمنامه ها، هپكو دوباره احيا خواهد شد.

رئيس هيئت عامل ايميدرو ضمن تأكيد بر توسعه همكاري هاي شركت هاي بزرگ معدن و صنايع معدني و شركت هپكو با راهبري ايميدرو، گفت: در گام نخست همكاري ها، ساخت 700 دستگاه ماشين آلات راهسازي توسط هپكو تا سال آينده انجام خواهد شد و در برنامه بلندمدت ساخت ماشين آلات معدني توسط اين توليدكننده باسابقه برنامه ريزي شده است.

به گزارش روابط عمومي ايميدرو، معاون وزير صمت گفت: ايميدرو به مأموريت خود كه حمايت از شركت هپكو بود، جامه عمل پوشاند و به نقشي كه قرار بود چه در قالب سهامدار و چه در قالب همكاري ايفا كند، عمل كرد.

غريبپور گفت: شركت هاي معدني حوزه فولاد و مس و فولادسازان كه در قالب تفاهمنامه هاي فوق، در كنار هپكو قرار مي گيرند، نقش مهمي در بازگشت هپكو به جريان توليد ايفا خواهند كرد.

رئيس هيئت عامل ايميدرو ضمن قدرداني از همكاري شركت هاي بزرگ با هپكو گفت: آماده شدن شرايط براي امضاي پنج تفاهمنامه بين شركت ها و هپكو، حاصل برگزاري هفت جلسه مهم و اساسي بود.

غريب پور افزود: مديران شركت هاي معدني و هپكو با هدف ارزيابي توانمندي ها، طي 50 روز بازديدهاي متقابلي از شركت هاي يكديگر داشتند.

فعالسازي بخش مهندسي هپكو
وي عنوان كرد: شركت هپكو از ظرفيت مهندسي بالايي برخوردار است و مي تواند بخش مهندسي فعالي داشته باشد.
معاون وزير صنعت، معدن و تجارت افزود: توانايي ساخت پاتيل سرباره و ارائه خدمات در پروژه نورد گرم2 مورد درخواست شركت فولاد مباركه و همچنين تعمير دامپتراك 35 تني گلگهر گواه اين مدعاست.

بنابراين گزارش شركت هاي ملي مس، فولاد مباركه، چادرملو و گلگهر، صندوق سرمايه گذاري فعاليت هاي معدني و خانه معدن ايران پنج تفاهمنامههمكاري با شركت هپكو امضا كردند. سند فوق قرار است با راهبري ايميدرو و تمركز بر فروش محصولات و خدمات هپكو به غول هاي معدني اجرايي شود.

اين تفاهمنامه ها متمركز بر رويكرد حمايتي ايميدرو و اين شركت ها مبني بر خريد محصولات و خدمات از اين توليدكننده باسابقه است. در چهار تفاهمنامه فوق «بومي سازي» رويكرد اصلي بين طرفهاي اين همكاري خواهد بود.
همچنين تفاهمنامه ديگري بين صندوق بيمه معدن (وابسته به ايميدرو) و خانه معدن ايران با شركت هپكو در زمينه تأمين ماشين آلات موردنياز معدنكاران امضا شد.

https://www.msc.ir/23427.html

طهمورث جوانبخت،معاون فروش و بازاريابي فولاد مباركه تشريح كرد:
چالش ها و راهكارهاي تنظيم بازارشركت فولاد مباركه همواره در اهداف و استراتژي هاي خود، توليد و توسعه پايدار، حمايت از صنايع داخلي و تأمين حداكثري نياز توليدكنندگان صنايع پايين دستي و ايجاد زمينه هاي مناسـب براي اشتغالزايي جوانان كشور را مدنظر قرار داده و بر همين اساس براي پيـاده سازي نظام عرضه و قيمت گذاري پايدار و استاندارد بر اصول تعيين شده تأكيد داشته و رعايت آنها را لازم الاجرا دانسته است. افزايش ظرفيت توليد اين شركت از 2.4 ميليون تن به بيش از 7.5 ميليون تن در سال طي ربع قرن تلاش خالصانه و صادقانه كاركنان خستگي ناپذير فولاد مباركه بيانگر اين مهم بوده است.

اين شركت براي توسعه و تأمين صنايع داخل كشور گام هاي مؤثري برداشته است؛ در نتيجه ميزان واردات محصولات فولادي تخت طي چند سال گذشته از 3 ميليون و 678 هزار تن به 508 هزار تن در سال 98 رسيد و 86 درصد تنزل يافت. بدين ترتيب از يك طرف وابستگي صنايع فلزي به فولادسازان خارجي و ديگر كشورها كاهش يافت و از طرف ديگر موجب اشتغالزايي و رونق توليد بيشتر در داخل كشور شد كه البته در كنار آن ميتوان به جلوگيري از خروج ميلياردها دلار از كشور نيز اشاره كرد.

مشتريان فولاد مباركه در 12 زمينه مختلف فعاليت مي كنند كه يكي از آنها مربوط به صنايع تكميلي و نوردكاران است. فولاد مباركه با رويكرد توسعه زنجيره پايين دستي و در جهت حمايت از بازار داخل، كالاي موردنياز و خوراك خطوط توليدي شركت هاي فولاد گيلان، فولاد اكسين، فولاد كاويان، نورد و لوله اهواز و همچنين فولاد غرب آسيا و شركت هفت الماس را تأمين كرد تا از يكسو در شركت هاي مذكور توليد و اشتغال تداوم يابد و از سوي ديگر محصولات فولادي تخت توليدشده در آن شركت ها به بازار عرضه گردد.

طبق تصميمات نود و هفتمين جلسه كارگروه تنظيم بازار مورخ دوم تيرماه 99 مقرر شد ديگر صنايع تكميلي نيز محصولات توليدي خود را در بورس كالا عرضه كنند. فولاد مباركه ضمن تأكيد بر اجراي اين راهكار اصولي، لازم ميداند نهادهاي بالادستي بر اجراي آن نظارت و كنترل دقيق و شفاف داشته باشند. در تصميمات كميته تخصصي تنظيم بازار فولاد كه در تاريخ 1/5/99 ابلاغ شد، كف عرضه تكليفي اسلب به صورتي تعيين شده است كه عملا هيچ نيازي به بورس كالا نيست، زيرا عرضه كننده و خريدار به همراه ميزان خريد آنها تعيين شده است. در اين حالت هيچ رقابتي در بورس كالا وجود ندارد و قيمت نيز همان قيمت پايه خواهد بود. در حقيقت قيمت گذاري تعزيراتي صورت گرفته؛ بنابراين نقش بورس به طور كلي حذف شده و هيچ جايگاهي براي پروژه ملي و ضروري كشور نيز در نظر گرفته نشده است.

در ماه هاي اخير بسياري از معاملات فولاد مباركه در بورس كالا باطل شد. اين امر موجب افزايش رانت شديد قيمت در بازار شده و از سوي ديگر ثبت سفارش مشتريان را با اخلال مواجه كرده است. در اين حالت نه تنها به رونق و جهش توليد كمكي نشده، بلكه به توليدكننده واقعي مانند فولاد مباركه اصفهان كه بزرگترين شركت بورسي كشور شناخته مي شود و سهم بسزايي در رونق توليد و اشتغالزايي دارد، فشارهاي زيادي وارد آورده و فرايند عرضه و تقاضا را با مشكلات عديده اي مواجه كرده است.

با ابلاغ تصميمات هشتادمين جلسه كارگروه تنظيم بازار انتظار ميرفت تمركز بر قيمت گذاري كاهش يابد و روند عرضه و تقاضا به حالت منطقي بازگردد، ولي با تصميمات بعدي و ابطال معاملات بورس كالا (بهصورت كلي يا جزئي) بدون وجود يك فرمول مشخص، قيمت در بازار متلاطم گرديد و توليدكنندگان و مصرف كنندگان را دچار سردرگمي كرد و باعث شد اختلاف قيمت بازار آزاد و بورس كالا افزايش يابد. اين مابه التفاوت قيمت تنها سود دلالان را افزايش مي دهد و از چرخه سرمايه گذاري براي تداوم و رونق توليد حذف شده است.

فولاد مباركه بر اساس تجارب چندين ساله در عرضه محصولات به بازار، اطمينان دارد با تعيين قيمت طبق فرايند عرضه و تقاضا و فعال شدن فروش مچينگ و بازگشت به روال عادي عرضه در بورس كالا، روند نزولي التهاب قيمت در بازار آغاز خواهد شد و اين امر در مجموع به نفع زنجيره فولاد كشور و بازگشت ثبات به بازار محصولات فولادي تخت خواهد بود.
براي اين مهم موارد زير لازم است:
1- تمامي بندهاي تصميمات هشتادمين جلسه كارگروه تنظيم بازار اجرا شود، ازجمله:
1-1 عرضه محصولات ساير شركتهاي خريدار ورق فولادي و نوردكاران طبق بند 4-6 در بورس كالا؛
1-2 فروش انواع لوله و پروفيل حداكثر 12 درصد بيشتر از قيمت ورق گرم دريافتي در همان ماه طبق بند 6-6؛
1-3 نظارت و كنترل بر موجودي انبارهاي مستقر در استانها طبق بند 8-6؛
1-4 تسهيل در عرضه محصولات فولاد مباركه به ميزان 40 درصد ورق گرم و 20 درصد ورق سرد در تالار معاملات بورس كالا و فروش بقيه توليدات در مچينگ و عدم ابطال معاملات؛
2- روش تعيين قيمت پايه در بورس كالا و سقف رقابت اصلاح شود. پيشنهاد مي گردد قيمت پايه برابر با متوسط موزون قيمت كشف شده قبلي براي هر نماد در نظر گرفته شود و امكان رقابت تا سقف قيمت هاي جهاني با نرخ تسعير ارز سنا (اسكناس) در نظر گرفته شود. با اين روش نوسانات قيمت در عرضه هاي متوالي به حداقل مي رسد و مشتريان به دليل اطمينان از ثبات نسبي قيمت و دريافت كالا براي خريد از بورس كالا هجوم نمي آورند.
3- به علت نياز گروه فولاد مباركه به ارز براي تأمين برخي تجهيزات و مواد اوليه از خارج كشــور لازم اســت صادرات حدود 25 درصد مجموع محصولات گروه فولاد مباركه مجاز باشد و موانع انجام صادرات اين گروه تا اين سقف برداشته شود.
4- جهت تداوم توليد در شركت هاي فولادساز از جمله فولاد مباركه تأمين به موقع و كافي مواد اوليه موردنياز ازجمله سنگ آهن و كنسانتره لازم و ضروري است و بايد معادن و كارخانجات توليدي ملزم به تأمين به موقع و مداوم مواد اوليه براي شركت هاي فولادي باشند.
5- اجراي تصميمات كميته تخصصي تنظيم بازار مورخ 1/5/99 به منظور بررسي كارشناسي دقيقتر به تأخير افتد تا پس از اصلاح آن مجددا ابلاغ گردد.

https://www.msc.ir/23428.html

ثبت ركورد جديد در واحد آهكسازي شركت فولاد سنگ مباركه اصفهانبا تلاش كاركنان شركت فولاد سنگ مباركه اصفهان ميزان توليد روزانه آهك كلسينه كوره هاي تك شافت اين شركت در تاريخ6 مرداد از 710 تن فراتر رفت.
رئيس واحد آهكسازي ضمن اعلام اين خبر، ركورد قبلي توليد روزانه اين شركت را 640 تن و مربوط به 19 تير سال جاري دانست.

مجيد فرحاندوست، بهبود شرايط فرايند توليد، اعمال تنظيمات دقيق، كنترل هاي مداوم و تلاش مداوم و هدفمند مديريت و كاركنان به خصوص همكاران واحد آهكسازي شركت در راستاي اجراي رهنمودهاي مقام معظم رهبري در سال جهش توليد را به عنوان مهمترين عوامل كسب اين موفقيت نام برد و صميمانه از آنها قدرداني كرد.

https://www.msc.ir/23429.html

محصولات گرم، پرفروش ترين محصول فولاد در تيرماه 99شركت فولاد مباركه اصفهان با نماد فولاد، گزارش فعاليت ماهانه يك ماهه منتهي به 31 تيرماه 99 را منتشر كرد كه بر اساس آن ميزان فروش اين شركت بزرگ فولادي نسبت به مدت مشابه سال گذشته تغييري نداشته و بازهم بيشترين ميزان فروش اين شركت متعلق به محصولات گرم فولادي بوده است.
به گزارش ايراسين، ميزان فروش ماهانه شركت فولاد مباركه اصفهان طي سه ماهه نخست امسال رقم 126,685,284 ميليون ريال بوده و در تيرماه نيز اين رقم به ميزان 48,844,204 ميليون ريال ثبت شده است.
بيشترين ميزان فروش داخلي شركت در تيرماه امسال، محصولات گرم به مبلغ 25,065,548 ميليون ريال و فروش صادراتي فولاد مباركه اصفهان در تيرماه امسال صفر بوده است.
بر اساس اطلاعات موجود منتشرشده، ميزان فروش داخلي شركت فولاد مباركه اصفهان در سه ماهه نخست امسال 126,685,284 ميليون ريال بوده كه حاصل فروش 2022 هزار تن محصول بوده است.
بر اساس اين گزارش، محصولات گرم توليدشده فولاد مباركه اصفهان از ابتداي سال مالي جديد تا انتهاي خردادماه يك ميليون و 220 هزار تن و محصولات سرد توليدشده 363 هزار تن، محصولات پوششدار 71 هزار تن و ساير محصولات نيز 379 هزار تن بوده است كه بيشترين رقم حاصل از فروش اين محصولات متعلق به محصولات گرم اين شركت بزرگ فولادي است.

اما در دوره يك ماهه منتهي به 31 تيرماه، ميزان توليد محصولات گرم 392 هزار تن، محصولات سرد 134 هزار تن و محصولات پوششدار 28 هزار تن و ساير محصولات نيز 125 هزار تن بوده و بيشترين فروش نيز متعلق به محصولات گرم اين كارخانه بزرگ فولادي بوده است.
شركت فولاد مباركه اصفهان از ابتداي سال مالي تا انتهاي تيرماه 99 درمجموع مبلغ 175,529,488 ميليون ريال فروش داشته و اين رقم در مدت مشابه سال گذشته نيز همين عدد يعني 175,529,488 ميليون ريال ثبت شده است.
به نظر مي رسد با وجود سخت شدن شرايط براي توليد فولادسازان در كشور كه مهمترين دليل آن تحريم هاي بين المللي است، شركت هايي همچون فولاد مباركه اصفهان توانسته اند با قدرت هرچه بيشتر به توليد و درآمدزايي براي كشور بپردازند. اين موضوع را مي توان از عدم كاهش درآمد شركت فولاد مباركه در چهارماهه نخست امسال نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته دريافت.
https://www.msc.ir/23430.html

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در ديدار هيئت رئيسه اتاق بازرگاني ايران:
وزارت صمت قدردان تلاش صادركنندگان استسرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با تقدير از تلاش صادركنندگان در عرصه ارزآوري، از اعمال سقف و سابقه براي آن دسته از صادركنندگاني خبر داد كه براي اولين بار، اقدام به صادرات ميكنند.

به گزارش روابط عمومي وزارت صمت، حسين مدرس خياباني، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در ديدار با هيئت رئيسه اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي ايران با تقدير از تلاش صادركنندگان گفت: صادركنندگان در شرايط حساس كنوني اقدام به صادرات و تأمين نيازهاي ارزي كشور مي كنند و اين يك اقدام ستودني است.
وي از تعيين سقف و در نظر گرفتن سابقه براي صادرات آن دسته از صاحبان كارت هاي بازرگاني خبر داد كه براي اولين بار اقدام به انجام صادرات مي نمايند.
مدرس خياباني تصريح كرد: از اين پس، صادركنندگاني كه براي اولين بار اقدام به صادرات مي كنند تنها مجاز خواهند بود تا در سقف 500 هزار دلار صادرات انجام دهند و تنها پس از رفع تعهد ارزي، مجدد مي توانند صادرات خود را ادامه دهند.
وي همچنين از هيئت رئيسه اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي ايران درخواست كرد تا شرايط صدور كارت هاي بازرگاني را بازنگري كنند تا جلوي تخلفات در حوزه كارت هاي بازرگاني يكبارمصرف گرفته شود.
به گفته سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، امروز ارز حاصل از صادرات غيرنفتي، تأمين كننده اصلي نيازهاي كشور است و بر اين اساس بايد تمام تلاش خود را به كار بست تا بتوان از صادرات حمايت هاي لازم را به عمل آورد.

https://www.msc.ir/23431.html

مدير روابط عمومي فولاد مباركه در يادداشتي به مناسبت روز خبرنگار عنوان كرد:
ديدهبانان جامعه، تصويرگران زندگي17 مرداد هــــر ســـال بهانــه اي براي به خاطر آوردن و بالاتر از آن بهتر فهميدن سختي هاي يك شغل است. بهانه اي براي اينكه به ياد بياوريم در كنار ما افرادي هستند كه قيد زندگي بهتر و آينده شغلي روشنتر و بودن در كنار خانواده و ده ها موهبت ديگر را به خاطر شغل و حرفه خود مي زنند.
17 مرداد تلنگري است براي همه ما تا اندكي درباره خبرنگاري، وظيفه و مشكلات و رسالت آن بينديشيم و بهتر و بيشتر درك كنيم اين حرفه و مقتضيات آن را. راه دوري هم نبايد رفت. شايد با تورق تقويم و ديدن مناسبت نامگذاري اين روز بتوان بخشي از مسير را طي كرد. بهراستي چه مناسبتي جز شهادت يك خبرنگار عرصه قلم به نام محمود صارمي مي تواند در يك آن، همه آنچه را بايد بارها و بارها توضيح داد براي مخاطب روشن و شفاف كند؟

خبرنگاري از ابتداي شكل گيري اش تا به امروز كه در كنار حرفه، يك علم كلاسيك و مهم به حساب مي آيد، جزو مهمترين و تأثيرگذارترين مشاغل جامعه است. روشنگري، مطالبه گري، آگاه سازي، التيام بخشي و... همه از سرِ قلم هاي خبرنگاران شروع مي شود و در جامعه منتشر مي گردد. امروزه در دنيايي كه سرعت تحولات سياسي، اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي در آن بسيار زياد است، رسانه هاي جمعي نفوذ بسياري در بين مردم دارند و گردش اطلاعات در ميان نخبگان و جوانان سريعتر از هر زمان ديگري است، نقش خبرنگار متعهد و حرف هاي بيش از گذشته موردتوجه است و چرخش يك قلم ميتواند حتي جامعه اي را در مسير درست يا غلط قرار دهد.

امروزه نقش خبرنگاران در ساماندهي و ساختاردهي اجتماعي، فرهنگي، سياسي و اقتصادي جامعه انكارناپذير است و دامنه آن فراتر از گذشته رفته است. اگر در گذشته يادداشت، تحليل و مقاله يك خبرنگار را تنها روي دكه ميشد ديد، اكنون در كمترين زمان مي توان مطلبي را براي طيف وسيعي از مردم بازگو و منتشركرد و همين سرعت و ابعاد انتشار بر سختي كار خبرنگاران افزوده است.

از خبرنگاران مي توان به عنوان يكي از مخلص ترين و فداكارترين صنوف فعال و كوشا در جهت ارتقاي فرهنگ عمومي جامعه ياد كرد. خبرنگار تصويرگرِ زندگي و تحولات سياسي، فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي است. نقش مثبت و منفي خبرنگار در ثبت و ضبط مشاهدات و تحولات و خبرسازي در موضوعات مختلف، خود حكايت انكارناپذير ديگري است. خبرنگار، همسو با ضرورت، ميانديشد و همگام با فوريت هاي حرف هاي مي نگارد و فرهنگ مي سازد.

در سال جهش توليد و در شرايطي كه كشور در ميانه جنگ نابرابر و ناجوانمردانه اقتصادي قرار دارد، نقش خبرنگاران به عنوان يكي از تأثيرگذارترين اقشارِ فرهنگساز، در تزريق اميد به جامعه بسيار حساس و بي بديل است. خبرنگاران مي توانند با انعكاس صحيح دستاوردهاي اقتصادي و پيشرفت هاي موجود، در راه بومي سازي صنعت و اقتصاد تلاش كنند. آنها مي توانند هم اميد را در جامعه افزايش دهند و هم با ترسيم وضعيت موجود و مطالبه از مسئولان به پيشرفت ها و برداشته شدن موانع و رفع كمبودها كمك كنند. در اين ميان بازتاب طرح هاي توسعه و گام هاي رو به جلو در كشور در همه صنايع به ويژه صنعت فولاد، به عنوان پيشران اقتصاد غيرنفتي كشور، مي تواند اميد را در جامعه تقويت كند و نگاه ها به شرايط كنوني را دقيق تر و صحيح تر سازد.

در پايان، بايد گفت امروز كه مسائل اقتصادي بسيار پيچيده تر از گذشته شده، نياز است تا در حوزه خبرنگاري و روزنامه نگاري در مسائل اقتصادي سرمايه گذاري بيشتري انجام شود و خبرنگاران تخصصي در اين حوزه تربيت شوند. با وجود همه تلاش هاي خوبي كه در اين خصوص صورت گرفته و با در نظر گرفتن تلاش خبرنگاران حرفهاي در اين زمينه، مسائل اقتصادي امروز پيچيده تر و متنوعتر از قبل شده و نياز است تا متناسب با اين پيچيدگي، بر تربيت خبرنگار تخصصي در اين حوزه نيز اهتمام بيشتري صورت گيرد. در اين ميان هم البته فولاد مباركه اصفهان آماده است تا كمكي، هرچند كوچك، در اين نگاه تخصصي تر داشته باشد و به عنوان يك حامي نقش خود را ايفا كند.

https://www.msc.ir/23432.html
منبع خبر:
سلامت نيوز
 
تاریخ: ۱۲/۰۵/۱۳۹۹