اداره روابط عمومی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان
شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹
سراهاي نوآوري تخصصي در استان خوزستان راه اندازي مي شود/ توليد قطعه «استپ رينگ» در شرايط تحريم
 
رئيس مركز رشد واحدهاي فناور دانشگاه آزاد اسلامي واحد اهواز از راه اندازي سراهاي نوآوري تخصصي كشاورزي و نفت و گاز در واحدهاي دانشگاهي استان خوزستان خبر داد.
سراهاي نوآوري تخصصي در استان خوزستان راه اندازي مي شود/ توليد قطعه «استپ رينگ» در شرايط تحريم
رئيس مركز رشد واحدهاي فناور دانشگاه آزاد اسلامي واحد اهواز از راه اندازي سراهاي نوآوري تخصصي كشاورزي و نفت و گاز در واحدهاي دانشگاهي استان خوزستان خبر داد. به گزارش گروه استان هاي خبرگزاري آنا، حسين عقابي؛ مراكز رشد با هدف كاهش مخاطرات مؤسسات نوپاي فناور ازجمله هزينه هاي بالاي راه اندازي به ويژه در زمينه هاي فناوري، فقدان تجربه، تضمين موفقيت اين مؤسسات و تقويت نقش مثبت آنها در كارآفريني در بسياري از كشورهاي جهان تجربه شده اند.

مركز رشدِ واحدهاي علم و فناوريْ مركزي است با مجموعه اي از فعاليت ها كه در آن كارآفرينان و مؤسسات كوچك و متوسط به اطلاعات و مشاوره هاي ضروري و نيز خدمات و تجهيزات با ارزش افزوده بالا دسترسي دارند. اين مجموعه از خدمات زمينه شكل گيري رشد و توسعه مؤسسات نوپاي فعال در زمينه هاي فناوري با جهت گيري اقتصادي را فراهم مي كند.

مركز رشد واحدهاي فناور دانشگاه آزاد اسلامي واحد اهواز نيز در راستاي همين اهداف سال 96 آغاز به كار كرد و اكنون با پنچ هسته و هفت واحد فناور محصولات متنوعي را توليد كرده است. خبرنگار آنا به همين مناسبت با جعفر ملك محمدي، رئيس اين مركز به گفتگو نشسته است كه در ادامه خواهيم خواند.

آنا؛ خلاصه اي از تاريخچه مركز رشد و چگونگي راه اندازي آن در دانشگاه آزاد اسلامي واحد اهواز بفرماييد.

ملك محمدي: در راستاي سياست هاي جديد دانشگاه آزاد اسلامي مبني بر اينكه بايد از دانشگاه آموزش محور، رفته رفته به دانشگاه كارآفرين تبديل شويم، راه اندازي مركز رشد واحدهاي فناور را از سال 95 پيگيري كرديم، بلافاصله موافقت اوليه گرفته شد و سال بعد با توجه به عملكرد مثبت و نتايج ارزيابي معاونت پژوهشي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري موافقت اصولي را دريافت كرديم.

زماني كه موافقت اصولي را دريافت كرديم، بين همه واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي كل كشور فقط پنج واحد دانشگاهي موافقت اصولي داشتند كه يكي از آنها مركز رشد واحدهاي فناور دانشگاه آزاد اسلامي واحد اهواز بود و در كل استان خوزستان هم در ميان همه دانشگاه ها يعني هم واحدهاي دانشگاهي آزاد اسلامي و هم دانشگاه هاي دولتي فقط يك مركز رشد داشتيم كه موافقت اصولي از وزارت علوم گرفته بود و مابقي زير نظر پارك علم و فناوري فعاليت مي كردند.

آنا: مركز رشد دانشگاه آزاد اسلامي واحد اهواز اكنون ميزبان چه تعداد هسته، واحد فناور و شركت دانش بنيان است؟

ملك محمدي: اكنون پنج هسته و هفت واحد فناور فعال داريم؛ البته بايد توجه داشت كه مراكز رشد، انكيباتور يا حمايتگر هستند كه هسته هاي دانشجويي، هيئت هاي علمي يا حتي از بيرون كه وارد مي شوند، از آنها حمايت مي كنند و وقتي كه توانستند به محصول برسند و روي پاي خود بايستند، از مراكز رشد خارج مي شوند. در اين چند سال بسياري از شركت ها آمدند، موفق شدند و بيرون رفتند يا ناموفق بودند؛ اما اكنون اين تعدادي كه ذكر شد در مركز رشد واحد اهواز مستقر هستند.

تاكنون نتوانسته ايم شركت دانش بنيان ثبت كنيم. علت آن هم زمانبري پروسه است و اينكه كارگزار و كارگروه ارزيابي براي دانش بنيان در استان خوزستان مستقر نيست. شركت هاي ما ثبت نام كرده اند؛ اما هنوز گروه هايي از تهران براي ارزيابي آنها ارسال نشده در صورتي كه بعضي از شركت ها شرايط دانش بنيان شدن را دارا هستند.

آنا: چنانچه محصول دانش بنيان و يا دستاورد برجسته علمي در مركز رشد دانشگاه آزاد اسلامي واحد اهواز داريد، كاركرد آنها را تشريح كنيد.

توليد قطعه «استپ رينگ»

ملك محمدي: شركت ملي حفاري به دليل تحريم ها نمي تواند قطعه اي به نام «استپ رينگ» كه در صنعت حفاري بسيار كاربرد دارد را وارد كند به همين دليل و با توجه به اينكه اين قطعه در مركز رشد واحدهاي فناور دانشگاه آزاد اسلامي واحد اهواز ساخته شده و حتي در ارزيابي ها مشخص شد كه مدت زمان عمر مفيد اين نمونه هشت ماه است در صورتي كه نمونه هاي وارداتي بيش از 6 ماه عمر مفيد نداشتند؛ بنابراين قراردادي با رضايت كامل به انجام رسيد و محصول تحويل داده شد و اكنون در حال انجام سفارش هاي بعدي هستيم.

ساخت آب بندهاي مكانيكي به نام «مكانيكال سيل»

براي عسلويه يك سري آب بندهاي مكانيكي يا واشرهايي به نام «مكانيكال سيل» ساخته ايم كه در مقايسه با نمونه هاي آلماني رضايت بخش بوده به طوري كه واحد فناور اين مركز در «وندور-ليست» شركت نفت قرار گرفت (يعني خريد از اين شركت مجاز است.) به دليل اينكه شركت نفت علاوه بر ارزيابي هايي مانند استاندارد، كارگروه هاي ارزيابي ديگري دارند كه قبل از اينكه مناقصه اي برگزار شود، ارزيابي مي كنند كه شركت ها توان شركت در مناقصه هاي آنها را دارند يا خير.

توليد دريچه هاي هوشمند هيدروليك

براي نخستين بار در كشور و كلاً در دنيا دو يا سه شركت در زمينه ساخت دريچه هاي هوشمند هيدروليك فعال هستند كه يكي از آنها همين واحد فناور مستقر در مركز رشد دانشگاه آزاد اسلامي واحد اهواز بوده كه قراردادي با سازمان آب و برق استان خوزستان منعقد شده است. دبي سنج هاي آب كاربرد زيادي در سازمان آب و برق دارند كه در اين باره هم قراردادي با وزارت نيرو بسته شده به مبلغ 280 ميليون تومان كه درخواست ساخت 25 عدد از اين دستگاه را به ما داده اند.

ساخت نانوذراتي براي شستشوي گرد و غبار مقره هاي برق

با توجه به اينكه روي مقره هاي برق با گذشت زمان با گرد و غبار پوشيده مي شود و پاك كردن آنها مشكل است و باعث قطعي برق و افت مي شود، واحد فناور مستقر در اين مركز به ساخت نانوموادي اقدام كرد كه با استفاده از پوشش اين نانوذرات به جاي اينكه فصلي يك بار شستشوي مقره ها انجام شود - كه البته بستگي به شدت گردوخاك دارد - مقره هاي برق با استفاده از اين محصول تا سه يا چهار سال نيازي به شستشو نخواهند داشت.

آنا: از برنامه هاي در حال اجرا و اهداف و برنامه هاي پيش روي مركز رشد دانشگاه آزاد اسلامي واحد اهواز بگوييد.

ملك محمدي: به دنبال اين هستيم زماني كه دانشجويي وارد دانشگاه مي شود، در كنار درس خواندن دنبال اجرايي كردن ايده هاي ذهن خود باشد. دانشجويي كه در رشته فني و مهندسي وارد دانشگاه مي شود، بيش از اينكه دنبال فرمول هاي رياضي باشد، دنبال خلاقيت و ابتكار باشد و در واقع به عنوان كارآفرين فارغ التحصيل شود.

مي خواهيم فرهنگ خلاقيت، ابتكار، كارآفريني و كارايي را تبديل به فرهنگ عمومي براي دانشجويان كنيم به اين صورت كه دانشجو به همان اندازه كه به آزمايشگاه مي رود با رغبت به مركز رشد بيايد.

راه اندازي سراي نوآوري تخصصي نفت و گاز

برنامه ديگر راه اندازي سراي نوآوري به صورت تخصصي است كه در حوزه نفت و گاز فعاليت كند. با توجه به اينكه در استان نفت خيز ايران قرار داريم و شركت هاي نفتي در خوزستان فعال هستند و نيازهاي صنعت نفت از هر جايي كه تأمين مي شود بايد به اين استان بيايد؛ بنابراين در قلب بازار مصرف قرار داريم و مي توانيم منبع توليد را در استان ايجاد و سراي نوآوري را در همين راستا تقويت كنيم.

خوزستان علاوه بر نفت و گاز در زمينه كشاورزي هم جزء سه استان برتر كشور است. بيشترين آب هاي جاري كشور در اين استان بوده و در زمينه سطح زير كشت گندم، سال هاي گذشته جزء دو استان برتر كشور بوده ايم و در زمينه كشت نيشكر هم خوزستان رتبه نخست را دارد.

با توجه به اينكه مديريت مركز رشد دانشگاه آزاد اسلامي واحد اهواز، مديريتي استاني است و مراكز رشد واحدهاي دانشگاهي ديگر را هم بايد حمايت كند و با توجه به همه ظرفيت هاي موجود در زمينه كشاورزي در برخي از واحدهاي دانشگاهي مانند شوشتر و دزفول در نظر داريم سراي نوآوري تخصصي كشاورزي راه اندازي كنيم؛ اما در چشم انداز كلي همه اهداف ما اين است كه پنج يا 10 سال آينده به جايي برسيم كه ما را به عنوان دانشگاهي كارآفرين بشناسند و دغدغه خانواده ها اين باشد كه فرزندشان در دانشگاه آزاد اسلامي تحصيل كند و به اولويت نخست آنان تبديل شويم.

آنا: و سخن آخر....

ملك محمدي: خبرگزاري آنا و ديگر رسانه ها مي توانند كمك خيلي بزرگي به مجموعه دانشگاه كنند به اين صورت كه روي موضوعات مختلف ازجمله كارآفريني، خلاقيت و ابتكار آن قدر كار كنند كه تبديل به گفتمان عمومي شود بيش از آنكه شعار باشد؛ چراكه تنها راه نجات مملكت اين است كه اين موضوعات عملياتي شوند.

برخي از مديران با وجود اينكه صحبتي را مطرح مي كنند، خيلي معتقد نيستند. به عنوان نمونه وزيري عملاً اعلام مي كند كه مي ترسيم با شركت هاي داخلي ايراني قرارداد ببنديم و بعد با شركت چيني قرارداد مي بندند. صرف اينكه اسم آن شركت چين يا كشور ديگري است دليل بر بهتر بودن محصول آن كشور نيست و در نهايت هزينه چند برابر پرداخت مي شود بدون كارايي و حتي آسيب هاي جدي هم دارد؛ اما حاضر نيستيم اين ريسك را براي جوانان كشور انجام دهيم.

مسئولان بايد به صورت جدي وارد اين موضوعات شوند و خودباوري ايجاد كنند و اين فرهنگ كه هزينه كردن براي مراكز رشد و خلاقيت و ابتكار، هزينه نيست و در واقع نوعي سرمايه گذاري است را نهادينه كنند.

خلاقيت به عنوان موتور محركه صنعت است و اگر درست سازوكار، آيين نامه ها و بخشنامه هاي صنعت در نظر گرفته نشود، درست به آن پرداخته و جدي گرفته نشود و مشكلات مورد بررسي و موشكافي قرار نگيرد، قطعاً پيشرفت نخواهد كرد. در اين زمينه، نقش رسانه ها انكارناپذير بوده و نقشي پيش برنده دارند.

انتهاي پيام/4121/4062/پ
منبع خبر:
آنا
 
تاریخ: ۱۲/۰۵/۱۳۹۹