اداره روابط عمومی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان
جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹
طراحي فناورانه خراسان شمالي براي رفع مشكلات آزمون برخط
 
بجنورد- ايرنا- يك شركت فناور خراسان شمالي با طراحي سامانه «وانيار كلود» ادعاي برطرف كردن مشكلات كنوني برگزاري آزمون هاي برخط (آنلاين) در فضاي مجازي دانشگاه ها، مدارس و نهادهاي آموزشي را دارد.
طراحي فناورانه خراسان شمالي براي رفع مشكلات آزمون برخط بجنورد- ايرنا- يك شركت فناور خراسان شمالي با طراحي سامانه «وانيار كلود» ادعاي برطرف كردن مشكلات كنوني برگزاري آزمون هاي برخط (آنلاين) در فضاي مجازي دانشگاه ها، مدارس و نهادهاي آموزشي را دارد.

رييس پارك علم و فناوري خراسان شمالي روز شنبه در جمع خبرنگاران در اين خصوص اظهار داشت: با بررسي هايي كه انجام داديم متوجه شديم اين استان در زمينه برگزاري آموزش و آزمون هاي آنلاين با مشكلات مختلفي در دانشگاه ها و حتي مدارس مواجه است و از ديگر سو برگزاري كامل آزمون هاي آنلاين دانشگاهي در خراسان شمالي، نيازمند فراهم كردن زيرساخت هاي اين حوزه بود.

مهران گرمه افزود: با فهرست كردن نيازهاي اين حوزه، ايده طراحي سامانه اي براي رفع مشكلات آزمون هاي آنلاين به شركت تبادل داده هاي ابَر آروند خراسان شمالي سپرده شد كه اين شركت نيز سامانه وانيار كلود را طراحي و اجرا كرد.

وي گفت: پارك علم و فناوري خراسان شمالي بعد از همه گيري كرونا خود را مكلف دانست از شركت هايي كه در اين زمينه فعاليت مي كنند حمايت كند و يكي از نيازهاي اصلي جامعه پس از دوره كرونا، نياز به آموزش و برگزاري آزمون هاي آنلاين است.

وي با بيان اينكه نيمي از جمعيت استان در روستاها زندگي مي كنند و دسترسي به تجهيزات و شبكه را براي آموزش و آزمون آنلاين ندارند، اظهار داشت: اين سامانه مشكلات تجهيزات و دسترسي را حل كرده است و قابليت اين را دارد كه در همه دانشگاه ها، مدارس و آموزشگاهها در هر نقطه كشور به ويژه در دوره همه گيري كرونا استفاده شود.

گرمه اظهار داشت: اين سامانه با بررسي مشكلات برگزاري آزمون هاي آنلاين دانشگاهي و ديگر نهادها سامانه اي را طراحي كرده است كه مشكلات نرم افزاري و سخت افزاري را به صفر رسانده است و اكنون دانشگاه ها، آموزش و پرورش و هر دستگاهي كه بخواهد به صورت آنلاين آزمون برگزار كند مي تواند با اين سامانه و حتي بدون وجود تجهيرات، دسترسي به شبكه و ديگر محدوديت ها اين كار را با ايمني 100 درصد و بدون تقلب انجام دهد.

مدير پروژه سامانه وانيار كلود نيز گفت: اين سامانه حاصل كار پنج ماهه يك تيم 10 نفره است كه به صورت شبانه روزي براي رفع مشكلات آموزش مجازي در استان و كشور كار كرده و برآورد هزينه هاي اجرا تا كنون 600 ميليون ريال است.

امين ايماني افزود: اين سامانه با تنوع بخشي به سوالات و امكان پاسخگويي تستي و تشريحي و رمزگذاري آنها، امكان تقلب را به حدود صفر رسانده و براي دسترسي راحت و بدون مشكلات بارگذاري چندين ساعت قبل از آغاز آزمون، سوالات رمز گذاري شده به دست امتحان شوندگان مي رسد و با آغاز آزمون كليد بازگشايي به دست آنها مي رسد.

وي گفت: اين سامانه مصرف داده و هزينه هاي جانبي و الكترونيكي را نيز به كمتر از نصف مي رساند و اگر يك سامانه نياز به 100 واحد پردازش اطلاعات دارد اين سامانه كار را با كيفيت بهتر و تنها با 5 درصد پردازش انجام مي دهد و با يك دهم منابع سخت افزاري نيز نتيجه مناسب گرفته مي شود.

وي اظهار داشت: در يك آزمون 100 نفره در سامانه هاي دانشگاهي هزينه سرور سرسام آور است و نيازمند خريد تجهيرات گران قيمتي است اما اين سامانه مي تواند بدون خريد سخت افزار، آزمون ها را تعريف و اجرا كرده و هر فرد به اندازه نياز خود مي تواند از اين سامانه استفاده كند.

پارك علم و فناوري خراسان شمالي 108 شركت فناور را در زيرمجموعه خود دارد.

به استناد سامانه شركت هاي دانش بنيان معاونت علمي رياست جمهوري شمار شركت هاي دانش بنيان اين استان از دهم تيرماه پارسال تاكنون با افزايشي 45 درصدي از 12 شركت به 17 شركت افزايش يافته است.

برچسب ها
- بجنورد
- آزمون
- خراسان شمالي
- آموزش
- پارك علم و فناوري
پروندهٔ خبري
- شبكه آموزشي شاد
- آموزش مجازي ؛ تجربه اي نو در سايه كرونا
منبع خبر:
ايرنا
 
تاریخ: ۱۱/۰۵/۱۳۹۹