اداره روابط عمومی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان
شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹
معافيت مالياتي فقط براي دارو و معيشت
 
مشاور مالياتي اتاق اصناف تهران و ايران گفت: معافيت مالياتي متعدد اعم از قانون محور و شخص محور تبعيض مالياتي است.
مشاور مالياتي اتاق اصناف تهران و ايران گفت: معافيت مالياتي متعدد اعم از قانون محور و شخص محور تبعيض مالياتي است.

به گزارش شهرآرانيوز؛ برنامه "گفت و گوي اقتصادي" راديو گفتگو با موضوع وضعيت ماليات در بودجه 99 با حضور دكتر محمد رضا جعفريان مشاور مالياتي اتاق اصناف تهران و ايران، ابراهيم رزاقي استاد دانشگاه و اقتصاددان و ارتباط تلفني با خسرو ابراهيمي نائب رئيس اتاق اصناف تهران، محمود عليزاده كارآفرين و محمود حاجي مير مشاور مدير پارك علم و فناوري دانشگاه تهران برگزار شد.

جعفريان در رابطه با ظرفيت و توان بخش خصوصي براي تأمين درآمد هاي بودجه دولت از ماليات گفت: ماليات قطعاً مي تواند بخشي از هزينه هاي جاري دولت را تأمين كند. در واقع ماليات ابزاري قوي در دست دولتهاست كه با اخذ درآمد صحيح و بازتوزيع ثروت بين مردم به تأمين هزينه جاري دولت كمك مي كند.

وي افزود: سازمان امور مالياتي در لايحه بودجه، ظرفيت مالياتي را 175 هزار ميليارد تومان پيشنهاد كرده و دولت اين عدد را به 195 هزار ميليارد تومان تغيير داده و اين مبلغ، غير از سه درصد ماليات بر ارزش افزوده كالا و خدمات مربوط به شهرداري هاست.

مشاور مالياتي اتاق اصناف تهران و ايران از احتمال عدم تحقق درآمد 195 هزار ميليارد توماني از ماليات ابراز نگراني كرد و گفت: كشور ما ظرفيت مالياتي به اندازه 175 هزار ميليارد تومان را دارد، اما اين مبلغ هم به شرط ايجاد انگيزه براي توليد حاصل خواهد شد؛ بنابراين در شرايط ركود توليد، اين رقم از درآمد مالياتي امكانپذير نيست ضمن اينكه ما سال آينده با ركود بيشتري مواجه خواهيم بود.

جعفريان، معافيت مالياتي به جز در دو حوزه دارويي و معيشتي را بي معنا خواند و افزود: مجلس بايد از رئيس جمهور و هيئت دولت درباره هزينه 488 ميليارد ريالي دولت سوال كند.

وي همچنين افزايش ارائه ريزداده هاي بانكي به سازمان امور مالياتي را گامي مثبت در جهت تشخيص فرار هاي مالياتي دانست و تأكيد كرد: اگر دولت درخصوص هزينه ماليات ها با مردم شفاف باشد فرهنگ سازي براي پرداخت ماليات به شكل اتوماتيك وار انجام خواهد شد.

مشاور مالياتي اتاق اصناف تهران و ايران با تأكيد بر لزوم وضع قوانين سختگيرانه براي جلوگيري از فرار هاي مالياتي بيان داشت: طبق ماده 274 قانون مالياتي بايد افراد متخلف و فرار مالياتي دستگير شوند، دادستان چهارشنبه هفته قبل به اين قضيه ورود كرد و 25 نفر در استان خوزستان بازداشت شدند.

وي محروميت فراركننده هاي ماليات از تمام حقوق اجتماعي را بسيار موثر خواند و تأكيد كرد: بازار شناسنامه دارد و ماليات خود هم مي پردازد، اما كساني كه اقتصاد زيرزميني و فرار مالياتي دارند به اندازه قدرتمند هستند كه نمي توان به سراغ آن ها رفت.

جعفريان معافيت مالياتي متعدد اعم از قانون محور و شخص محور را تبعيض مالياتي دانست و افزود: 42 هزار ميليارد تومان يارانه در بودجه 99 لحاظ شده، اما چرا بايد اين يارانه به همه مردم پرداخت شود؟

مشاور مالياتي اتاق اصناف تهران و ايران در ادامه مطلب دريافت ماليات، فروش ذخاير زيرزميني، دريافت وام، فروش اوراق قرضه و فروش مستغلات و مازاد دارايي ها را به عنوان پنج منبع وصول درآمد دولت براي بودجه برشمرد و گفت: وام گرفتن و اوراق قرضه فقط مردم را گرفتارتر مي كند و هيچ فايده اي ندارد.

جعفريان اذعان كرد: ما در حال حاضر دچار بحرانيم و مسئولان بايد اين بحران را مديريت و رفع كنند. فناوري و دانش فني بايد وارد پالايشگاه ها شود و ظرفيت پالايشگاه ها مورد استفاده قرار گيرد.

وي با تأكيد بر اينكه مردم در انتخابات دقت كنند و توانايي افراد را با لباس هايشان نسنجند گفت: متاسفانه ما مديران را بر اساس ظاهر آن ها مي سنجيم و به ظرفيت و توانمندي ها توجهي نداريم.

مشاور مالياتي اتاق اصناف تهران و ايران درخصوص تلاش مجلس براي افزايش درآمد هاي مالياتي دولت گفت: ما 10 هزار و 500 ميليارد تومان درآمد مالياتي داريم و 23 هزار ميليارد تومان هم هزينه جاري كشور است، در شرايطي كه از فروش نفت هم محروم شده ايم دولت بايد اين مبلغ را از كجا بايد تأمين كند؟ ضمن اينكه وقتي نيمي از واحد هاي توليدي در كشور تعطيل هستند، لذا بايد از فعالان اين عرصه ماليات بگيريم.

جعفريان با تاكيد بر لزوم دريافت ماليات از همه درآمد ها و ساماندهي معافيت هاي مالياتي عنوان كرد: طبق گزارش مركز پژوهش هاي مجلس 120 نفر درآمد ميلياردي از سود سپرده دارند و 40 هزار بنگاه اقتصادي هم داريم كه از سپرده هاي بانكي سود مي گيرند، اما از اين افراد مالياتي دريافت نمي شود.

استقلال سازمان امور مالياتي ضروري است

ابراهيم رزاقي در ابتداي اين برنامه اظهار كرد: بخش خصوصي توليد كننده در حال ورشكستگي و در بحران به سر مي برد و از سويي ديگر بخش خصوصي دلال و واردكننده هم به اسم توليد از بانك تسهيلات مي گيرد و در واردات و احتكار هزينه مي كند. متاسفانه افراد اين حوزه شناسايي نشده و مالياتي هم از آن ها دريافت نمي شود.

اين اقتصاددان با انتقاد از عدم نظارت موثر قوه مقننه بر قوه مجريه گفت: قوه مجريه كاملاً سرخود عمل مي كند و به كسي هم پاسخگو نيست.

وي با تأكيد بر اينكه مسئولان تفكر سرمايه داري را كنار گذاشته و به فكر توسعه باشند گفت: مسئولان بايد جهادي و ساده زيست باشند و به تعبير امام راحل (ره) بايد از كوخ نشينان و مستضعفان جامعه انتخاب شوند تا درد فقرا را بفهمند.

اين استاد دانشگاه با اشاره به راهكار هاي دريافت ماليات از افرادي كه فرار مالياتي دارند مطرح كرد: راهكار اوليه، استقرار مديران جهادي و ساده زيست در مسئوليت هاي مختلف كشور است و در كنار اين موضوع استقلال سازمان امور مالياتي و خريد اطلاعات نيز ضروري است.

رزاقي با بيان اينكه يكي از مديران سازمان امور مالياتي به برخي استانداران، فرمانداران و يا كاركنان برخي بانك ها پاداش هايي داده اظهار داشت: مسئول نظارت بر اين مسائل كدام ارگان و نهاد است؟

اقتصاددان با اشاره به اينكه نظام سرمايه داري از زمان دولت سازندگي همچنان در حال پياده شدن در كشور است گفت: نتيجه ادامه چنين رويكردي 30 ميليون بيكار و قرار گرفتن اكثر مردم ايران در زير خط فقر است بطوريكه مردم احساس مي كنند حكومت براي ثروتمندان است نه فقرا. چگونه مي شود كه مردم دو سال پياپي تورم 40 درصدي را تجربه مي كنند، اما دولت حقوق ها را فقط تا 15 درصد بالا مي برد؟!

وي مطرح كرد: ما 50 ميليارد دلار درآمد ارزي داريم، اما سوال اينكه اين درآمد ها صرف چه كاري مي شود؟ آيا نمي توان از توليد حمايت كرد تا نياز به دلار كمتر شود؟ به جاي يورو و دلار مي توان از طلا در مبادلات استفاده كرد. ما با اين وضعيت ذليل آمريكا هستيم چراكه هر زمان اراده كنند ما را تحريم مي كنند.

اين استاد دانشگاه در پاسخ به اين سوال كه چگونه سهمي كه دولت براي افزايش ماليات از بخش توليدي در بودجه 99 تعيين كرده حاصل خواهد شد؟ گفت: دولت راه هاي ساده اي را براي اين كار در پيش مي گيرد از جمله اينكه قيمت دلار را بالا ببرد و يا از سازمان هاي بيمه اي و فعاليت هاي مختلف وام بگيرد تا درآمدش را افزايش دهد بدون اينكه به عواقب بعدي آن توجه داشته باشد.

ماليات بر ثروت هنوز جايگاه خاصي در ايران ندارد

ابراهيمي در مصاحبه با راديو گفتگو بيان كرد: دريافت ماليات با آرامش از اصناف و بازار، كه يك سيستم سنتي دارند بسيار آسانتر و بيشتر خواهد بود تا اينكه با فشار برخورد كنيم.

همچنين عليزاده، ماليات را از هزينه هاي اجرايي و مديريتي كشور ها خواند و گفت: كشور ما نيز با وجود دسترسي مناسب به نفت، اما مي تواند در حوزه ماليات به خوبي عمل كند و از وابستگي ها به نفت بكاهد.

وي با بيان اينكه ايجاد شفافيت در ماليات از فشار تورم هاي لحظه اي مي كاهد افزود: دريافت ماليات شفاف و بر اساس ضوابط موجب گسترش مساوات و عدالت در درآمد ها و هزينه هاي توليد به ويژه در حوزه بازرگاني، توزيع و رونق توليد و حذف واسطه ها خواهد شد.

در پايان اين برنامه راديويي، حاجي مير اظهار كرد: سهم ماليات در اداره دولت ها سهم قابل توجه و مهمي است. طبق آمار و اطلاعات موجود، سهم ماليات در بودجه سال 99 توسعه پيدا كرده است.

مشاور مدير پارك علم و فناوري دانشگاه تهران با بيان اينكه ماليات بر ثروت همچنان جايگاه خاصي در ايران ندارد مطرح كرد: اگر اين نوع از ماليات به بخش درآمدي دولت اضافه و تعريف شود سهم عمده اي در توسعه نظام مالياتي ايجاد خواهد شد.

منبع: فارس
منبع خبر:
شهرآرا آنلاین
 
تاریخ: ۱۹/۰۹/۱۳۹۸