اداره روابط عمومی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان
دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹
مشكلات كسب مجوز تنها شركت دانش بنيان ايلام در حوزه كشاورزي/ 2 سال و نيم معطلي براي مجوز
 
به گزارش خبرگزاري فارس از ايلام، تصميم يك كارآفرين در شروع كار قدم گذاشتن در مسير پرفراز و نشيب كارآفريني و شروع يك كسب و كار، همزمان است با شروع چالش هاي مختلف. نمي توانيم گزينه اي را در دنياي كسب و كار بيابيم كه بدون مشكل و مانع به جايگاه كنوني رسيده باشد؛ از جمله اين مشكلات را مي توان به مشكلات مالي، قانونگذاري، تشكيل تيم كاري و  مواردي از اين دست عنوان كرد.

حامد نوري كارآفرين ايلامي در گفت وگو با خبرنگار فارس در ايلام ضمن تشريح برنامه ها و اهداف كاري خود، نحوه دريافت مجوزهاي متعدد در حوزه كارآفريني سخن گفت.

كسب ١4 محصول نوآورانه و دانش بنيان در حوزه اشتغال پايدار

حامد نوري 28 ساله و اهل ايلام، داراي دكتري مهندسي فرآيند از دانشگاه تهران است. وي هم اكنون مديرعامل و رئيس هيات مديره اولين و تنها شركت دانش بنيان در حوزه كشاورزي و دام و طيور و صنايع وابسته در ايلام است. نوري از سال ١٣٩٣ تاكنون در حوزه ايجاد اشتغال و اشتغال پايدار روستايي فعاليت داشته و تاكنون موفق به كسب ١4 محصول نوآورانه و دانش بنيان در حوزه اشتغال پايدار شده است.

اين كارآفرين برتر ايلامي هم اكنون مزارع پرورش بوقلمون در استان را با هدف توسعه مشاغل خانگي و روستايي در سطح استان ايجاد كرده است. مدير عامل و رئيس هيات مديره تنها شركت دانش بنيان در حوزه كشاورزي و دام و طيور و صنايع وابسته در ايلام در ادامه از مشكلاتي كه در اين راه برايش پيش آمده مي گويد.

سامانه هاي الكترونيكي صدور مجوز پشتيباني ضعيفي دارند

اين جوان ايلامي در پاسخ به اين سوال كه براي فعاليت خود چه مجوزهايي كسب كرده ايد، گفت: مجوز دانش بنيان از معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، مجوز فعاليت پارك علم و فناوري استان، مجوز تاسيس و بهره برداري از سازمان صمت، مجوز فعاليت در حوزه كاري از طرف جهاد كشاورزي و سازمان دامپزشكي و...

وي در پاسخ به اين سوال كه براي كسب مجوز به كدام نهادها مراجعه كرده است نيز ادامه داد: براي كسب مجوز  به سازمان ها و ادارات ذي سمت مراجعه و روال و بروكراسي هاي مرسوم اداري را طي كرده ام، البته يكسري مجوز ديگر هم نياز دارم كه متاسفانه براي صدور آنها در حدود يك سال است با مشكلات متعدد مواجه هستم.

وجود بروكراسي ها اعمال نظرات كارشناسي متفاوت در هر بخش، سامانه هاي الكترونيكي كه براي صدور مجوز راه اندازي شده و پشتيباني بسيار ضعيفي دارند؛ البته جز معاونت علمي و پارك فناوري.

2 سال و 6 ماه در پي كسب يك مجوز

نوري با اشاره به مدت زمان صدور براي مجوز خود، مي گويد: مدت زمان براي صدور هر مجوز متفاوت است، براي شركت دانش بنيان نزديك به 2 سال، پارك فناوري 3 ماه.

وي با بيان اينكه قبل از مراجعه به مراجع صادر كننده مجوز كسب و كار با اين روال آشنا بودم، تصريح كرد: اما با پايگاه اطلاع رساني مجوزهاي كسب و كار آشنايي نداشتم.

مديرعامل و رئيس هيات مديره اولين و تنهاترين شركت دانش بنيان در حوزه كشاورزي و دام و طيور و صنايع وابسته در ايلام، يادآور شد: افراد زيادي را در استان و شهرهاي ديگر مي شناسم كه عدم كسب مجوز، به دليل مراحل سختي كه هست، مشكلات بسياري را براي آنان به وجود آورده و اين امر مهم سبب شده به اهداف موفق خود در حوزه كارآفريني نرسند.

بيش از يك سال است كه به دنبال مجوز تهيه جوجه هستم

وي افزود: مدت زمان براي صدور مجوز، به عوامل مختلفي بستگي دارد و در كل متفاوت است، بنده نزديك به يك سال است كه براي صدور مجوز تهيه جوجه با جهاد كشاورزي رايزني مي كنم  اما تاكنون موفق به كسب آن نشده ام، اما مجوز احداث كارخانه را در  يك هفته دريافت كردم.

نوري در پاسخ به اين سوال كه خاطره اي از روزهاي اخذ مجوز كسب و كار بگوييد كه برايتان به تجربه تبديل شده باشد، گفت: خاطرات سختي كسب مجوز زياد است، اما غالبا تلخ هستند؛  يكي از خاطراتم در اين باره را كه يادداشت هم كرده ام و هيچگاه فراموش نمي كنم، اخذ مجوز و همكاري با وزارت جهادكشاورزي و سازمان دامپزشكي است، در اين راستا طي دو ماه 6٩ بار به اين دو سازمان مراجعه كردم ولي متاسفانه هيچ كس حاضر به همكاري با من نشد.

انتهاي پيام/970821/ح
منبع خبر:
خبرگزاري فارس
 
تاریخ: ۱۹/۰۹/۱۳۹۸