دریافت اطلاعات ...
 
اداره روابط عمومی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان
پنج شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹
دهه فجر - مهم‌ترين اتفاقات 21 و 22 بهمن 1357

-مهم ترين اتفاقات 21 و 22 بهمن 1357 به روايت مركز اسناد انقلاب

22 بهمن - انقلاب شكوهمند اسلامي ايران در 22 بهمن سال 1357 به پيروزي رسيد و مردم انقلابي، اداره حكومت كشور را به دست گرفتند.سال 1357 در حالي آغاز شد كه صداي مهيب انفجار خشم مردم كه از 19 دي سال 1356 در قم آغاز شده بود از تبريز، يزد، جهرم، كازرون، تهران، اصفهان، شيراز، مشهد، رفسنجان، همدان، نجف آباد و ساير شهرهاي ايران به گوش شاه و آمريكا مي رسيد.


در ادامه مهم ترين اتفاقات و رويدادهاي 2 روز منتهي به پيروزي انقلاب اسلامي (21 و 22 بهمن سال 1357) به روايت مركز اسناد انقلاب اسلامي برشمرده شده است:
21 بهمن سال 1357:
- با آغاز درگيري مسلحانه، پرسنل انقلابي نيروي هوايي براي تسليح مردم در ازاء كارت پايان خدمت سربازي، يك قبضه سلاح و هفت فشنگ در اختيار آنان قرار مي دادند.


- درساعت 5/4 بعدازظهر كلانتري تهران نو ـ پس از پنج ساعت زد و خورد شديد بين مأمورين گارد و مردم ـ سقوط كرد و مردم و گاردي ها در اين زدو خورد چندين كشته و مجروح داشتند،از اين پس، كلانتري ها يكي پس از ديگري به دست مردم ساقط شدند.


- فرماندار نظامي تهران در اعلاميه شماره چهل خود، ساعات حكومت نظامي را از ساعت چهار و نيم بعدازظهر تا ساعت پنج صبح افزايش داد. پس از شدت گرفتن حملات مردم به كلانتري ها و پادگان ها، فرماندار نظامي تهران در همين روز ساعت منع عبور و مرور را تا ساعت دوازده ظهر افزايش داد. يعني مردم تنها از ساعت دوازده شهر تا چهار و نيم بعدازظهر اجازه خروج از منازل خود را دارند.

-رژيم در تدارك يك كودتاي نظامي است. سپهبد رحيمي، فرماندار نظامي تهران و حومه، طي دستورالعملي به يگان هاي تابعه خود، از آنها خواست تا بي درنگ كليه رهبران نهضت را دستگير و با هواپيما به يكي از جزاير منتقل نمايند. همراه اين دستورالعمل، ليستي از اسامي صدها نفر كه بايد بازداشت شوند، الصاق شده است كه در رأس آنها نام حضرت امام، آْيت الله طالقاني مهندس مهدي بازرگان، به چشم مي خورد. در اين دستورالعمل، پيش بيني شده است كه كليه رهبران درجه دوم كه اقدام به تحريك در مقابل اين دستگيري ها بكنند، بازداشت شوند.

- شب 21 بهمن، در نيروي هوايي تهران، درگيري مسلحانه بين عده اي از افراد اين نيرو و گارد شاهنشاهي پيش آمد كه با دخالت مردم، درب پادگان ها به روز مردم باز شد و سلاح هايي به دست مردم افتاد.


- حضرت امام خميني در رابطه با حكومت نظامي اعلام شده از طرف فرماندار نظامي تهران، آن را ملغي اعلام كردند و گفتند: اعلاميه امروز حكومت نظامي خدعه و خلاف شرع است و مردم به هيچوجه به آن اعتنا نكنند ... اخطار مي كنم كه اگر دست از اين برادر كشي بر ندارند و لشگر گارد به محل خودش برنگردد ... تصميم آخر خود را به اميد خدا مي گيريم. همچنين دولت موقت، اعلاميه حكومت نظامي را يك توطئه توصيف كرد.


- ميني بوس ها و ماشين هاي وابسته به ستاد كميته امام خميني، با بلندگو، لغو اعلاميه فمراندار نظامي را در سطح تهران اعلام كردند. گفتني است كه بنا به گفته رحيمي، يكي از سران ارتش، حكومت نظامي تصميم داشت كه با افزايش ساعات حكومت نظامي، به انجام كودتا و سركوب مردم و خصوصا ترور و دستگيري رهبران نهضت، بپردازد. اين تصميم حضرت امام، توطئه بزرگي را در آستانه پيروزي نهضت در نطفه خفه كرد.


- امام خميني در جواب به استعفاي افراد نيروي مسلح نوشتند: قسم براي حفظ قدرت طاغوتي صحيح نيست و مخالفت با آن واجب است و كساني كه قسم خورده اند بايد بر خلاف آن عمل كنند.
- مردم مسلح به ياري افراد نيروي هوايي رفتند. جنگ خياباني در تهران اوج بيشتري پيدا كرد. ده ها هزار تن از مردم در خيابان فرح آباد، پشت كيسه هاي شن و خاك سنگر گرفتند.


-كلانتري هاي تهران نو، (چهارده و شانزده و بيست و يك و نه) و نارمك ده و يازده و شهر ري، سقوط كردند و همچنين يك هلي كوپتر گارد در تهران در هوا ساقط شد.
-حجت الاسلام دكتر مفتح از جانب حضرت امام، عكس مندرج در روزنامه كيهان مبني بر رژه افسران نيروي هوايي در مقابل ايشان را كاملا صحيح و واقعي دانست.

- بازرگان گزارش مطبوعات را در زمينه تماس با بختيار و سران ارتش، قويا تكذيب كرد.از سوي دفتر تبليغات امام خميني، هر گونه تماس با بختيار و سران ارتش تكذيب شد.امام خميني اعلام كردند كه من خودم اهل قلم و بيان هستم و هيچ سخنگويي ندارم.


-ستاد امداد و سازمان ملي پزشكان، تعداد شهدا را تا ساعت يازده امشب، صد و بيست و شش تن ، و مجروين را ششصد و سي و چهار نفر ذكر كرد.شمار كشته شدگان كه به بيمارستان جرجاني منتقل شده اند، به چهل و شش نفر رسيد و تعداد زخمي ها به علت كثرت آنها قابل شمارش نيست.

- آيت الله شريعتمداري ضمن آرزوي موفقيت براي دولت بازرگان، انتخاب وي را تبريك گفت.
- مهندس بازرگان در شركت نفت اعلام كرد: با استقرار دولت موقت، اعتصاب شركت نفت پايان خواهد يافت.
-حزب كمونيست قبرس اعلام كرد كه تجهيزات جاسوسي آمريكا از ايران به قبرس منتقل شده است.


22 بهمن سال 1357:
- با تلاش برخي از دوستان بختيار و نيز نزديكان مهندس بازرگان، بنا شد جلسه اي با حضور بازرگان، بختيار و قره باغي تشكيل گردد. عباس امير انتظام درباره اين جلسه مي گويد: قبل از جلسه، بختيار به من تلفن زد و گفت استعفاي خود را در جلسه تسليم خواهد كرد. ليكن بختيار در جلسه حاضر نشد و تنها استعفا نامه خود را براي جلسه فرستاد.


- واحدهاي نظامي چند شهر، از جمله لشگر زرهي قزوين، به سوي تهران روانه شدند. مردم، جاده تهران ـ كرج را به منظور جلوگيري از ورود واحدهاي نظامي، مسدود كردند.نبرد شديد مردم با نيروي گارد در خيابان هاي تهران شدت بيشتري پيدا كرد.
- در پي درگيري هاي اخير، پزشكي قانوني مملو از شهدايي است كه در چند روز اخير كشته و شناسايي نشده اند.


- تسليحات ارتش، زندان اوين، ساواك سلطنت آباد، مجلسين سنا و شورا، راديو و تلويزيون، نخست وزيري، ژاندارمري و شهرباني، به دست مردم تصرف شد.
- نصيري، رييس ساواك، سالار جاف، قاتل مردم كردستان و سپهبد رحيمي، توسط مردم بازداشت شدند. همچنين سپهبد بدره اي، فرمانده نيروي زميني، محمد امين و بيگلري، جانشين فرماندگان گارد، به هلاكت رسيدند.


- فرماندهان نيروهاي سه گانه ارتش با حضور در خدمت امام خميني، استعفاي خود را تقدم كردند.
-با مراجعه به منزل حضرت امام، گروه هاي مسلح پشتيباني خود را از امام اعلام كردند.
- حضرت امام به دنبال سقوط نهادهاي اصلي رژيم و عقب نشيني ارتش از مردم خواستند كه آرامش و نظم را مجددا برقرار كنند.

رييس ستاد كل ارتش از جمله مواردي كه موجب شد ارتش اعلام بي طرفي كند، اينها بود: رييس ستاد شهرباني به كلانتري ها گفته بود مقاومت نكنند؛ در حاليكه اين خلاف دستور بود. اعزام نيروهاي زبده كمكي براي افسران محاصره شده در مسلسل سازي به جهت تمرد آنها بي نتيجه ماند. سربازان به طور دسته جمعي فرار مي كردند و بدون اجازه به پادگان ها بر مي گشتند. نيروهاي زرهي به علت سد شدن راه آنها توسط مردم و تير خوردن سرلشكر رياحي، موفق به كار نشدند. نيروي هوايي به علت پيوستن افسران و همافران به مردم، قدرت انجام پرواز نداشت. بي نظمي عمومي، نافرماني و اعلام همبستگي افسران عالي رتبه با كميته امام خميني همه گير شده بود.


-انقلاب اسلامي مردم ايران به رهبري امام خميني، نظام دو هزار و پانصد ساله شاهنشاهي را سرنگون كرد.
- امام خميني طي پيام ديگري خطاب به مردم گفتند: توجه داشته باشيد كه انقلاب ما از نظر پيروزي بر دشمن هنوز به پايان نرسيده است. دشمن از انواع وسايل و دسايس بهره مند است و توطئه ها در كمين است. تنها هوشياري و انضباط انقلابي و اطاعت از فرمان هاي رهبري و دولت موقت اسلامي است كه توطئه ها را نقش بر آب مي سازد ... با دولت موقت اسلامي همكاري نماييد تا با حول و قوه الهي هر چه زودتر با همكاري يكديگر ايران اسلامي آباد و آزاد را مورد غبطه جهانيان بسازيم.


- مهندس بازرگان طي يك نطق تلويزيوني، ضمن تشكر از آحاد مختلف مردم و خصوصا از اعلام بيطرفي ارتش در مسائل سياسي گفت: تيمسار قره باغي در ملاقات حضوري، همكاري خود را با دولت موقت اينجانب اظهار نموده است. از سوي حضرات آيات مرعشي نجفي و شيرازي، اعلاميه هاي جداگانه اي خطاب به ملت ايران منتشر گرديد و پيروزي انقلاب اسلامي تبريك گفته شد.

- پس از سقوط رژيم سلطنتي، همافران نيروي هوايي كه در حركت نظام يمردم نقش مهمي داشتند ، از همكاري و مدد رساني به موقع مردم تشكر كردند.
-به مناسبت سقوط رژيم شاه، از سوي ياسر عرفات پيام تبريكي خطاب به حضرت امام فرستاده شد.

- خسرو قشقايي ضمن ملاقات با حضرت امام، از دولت بازرگان پشتيباني كرد.
- آيت الله خويي با ارسال تلگرافي براي حضرت امام، ورود ايشان را به ايران تبريك گفت.
-حمايت گسترده از دولت بازرگان در شهرهاي مختلف كشور ادامه دارد و در همه شهرها و بخش هاي كشور، مردم با رهبري روحانيان مبارز محلي، مراكز اداري و دولتي مانند شهرباني، ساواك، استانداري ، فرمانداري و غيره را به تصرف خود در مي آورند و كميته هاي مسلح انقلابي تشكيل مي دهند.


-وقايع انقلاب آن قدر سريع بود كه حتي مقامات آمريكايي در آخرين روزها نمي دانستند انقلاب پيروز شده است. اتاق عمليات كاخ سفيد از طرف برژينسكي، تلفني از ساليوان مي پرسيد: آيا هنوز اماكن كودتا وجود دارد؟


پيروزي انقلاب در 22 بهمن:

- با فرار بختيار از ايران و اعلام بيطرفي ارتش در روز 22 بهمن 1357، انقلاب اسلامي ايران پس از سالها مجاهدت، ايثار، فداكاري و مقاومت در راه رضاي الهي با رهبري بي نظير حضرت امام خميني و به همت مردم سرافراز ايران به پيروزي نهايي رسيد و سرانجام مبارزات مردم مسلمان به بار نشست و پادشاهي 2500 ساله و ظلم و استبداد بيش از 50 ساله رژيم پهلوي در ايران، ريشه كن شد و به خواست الهي حكومت جمهوري اسلامي تأسيس شد.

 
منبع/نویسنده:
 
تاریخ: ۲۸/۱۱/۱۳۹۶   بازدید: ۷۵۸