اداره روابط عمومی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان
شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹

فعاليت 30 شركت شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان در زمينه كرونا
 
رئيس شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان با اشاره به افزايش شركت هاي توليدكننده محصولات سلامت در اين شهرك از 15 به 30 شركت گفت: با شيوع ويروس كرونا و ظرف 4-5 روز ظرفيت توليد اين اقلام 10 برابر شد.
فعاليت 30 شركت شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان در زمينه كرونا

فعاليت 30 شركت شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان در زمينه كرونا رئيس شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان با اشاره به افزايش شركت هاي توليدكننده محصولات سلامت در اين شهرك از 15 به 30 شركت گفت: با شيوع ويروس كرونا و ظرف 4-5 روز ظرفيت توليد اين اقلام 10 برابر شد.

به گزارش ايمنا، جعفر قيصري درباره فعاليت هاي شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان در خصوص بيماري كرونا اظهار داشت: از اوايل اسفندماه 98 به سرعت به اين حوزه ورود پيدا كرديم. از قبل برخي شركت هاي شهرك در زمينه توليد الكل و اسپري هاي ضدعفوني كننده فعاليت مي كردند اما با ركود مواجه بودند چون تا پيش از شيوع كرونا كسي چندان به ضدعفوني كردن دست ها اهميت نمي داد و يا فناوري توليد دوربين هاي تب سنج را در اختيار داشتيم اما توليد آن به صرفه نبود و از كشور چين وارد مي شد. همچنين 2 شركت ماسك N95 توليد مي كردند كه فقط بيمارستان ها و برخي صنايع مشتري آنها بودند.

وي افزود: خوشبختانه با تأمين اعتبارات و تسهيلات فوري از محل اعتبارات شهرك، صندوق پژوهش و فناوري استان اصفهان و صندوق نوآوري و شكوفايي كشور، ظرف 4-5 روز ظرفيت توليد اين اقلام توسط شركت هاي شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان 10 برابر شد و براي مثال در بخش توليد الكل، علاوه بر اصفهان نياز 4 استان همجوار را نيز تأمين كرديم. همچنين برخي شركت ها توليد محصولات جانبي مانند دستگاه هاي تب سنج غيرتماسي، ساخت خطوط توليد ماسك، توليد پارچه هاي بي بافت براي ماسك و مخازن اكسيژن براي بيمارستان ها را آغاز كردند و بيمارستان هاي تهران، اصفهان، رشت و كاشان اين مخازن را به شهرك سفارش مي دادند.

رئيس شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان راه اندازي و استفاده از سامانه هاي دوركاري با ايجاد ارتباط امن و كدگذاري شده بين منزل كاركنان و سرور محل كار و سامانه كنترل و نظارت بر توزيع محصولات در بازار را از جمله اقدامات اين شهرك در حوزه IT دانست.

وي با بيان اينكه تعداد شركت هاي فعال در زمينه توليد محصولات حوزه سلامت از 15 شركت در اسفندماه 98 هم اكنون به 30 شركت رسيده است، ادامه داد: 10 شركت به توليد مواد ضدعفوني كننده، 4 شركت به توليد ماسك نانو بيمارستاني، 5 شركت به توليد تجهيزات بيمارستاني و تنفسي، يك شركت به توليد فيلتر تصفيه كننده هوا، 4 شركت به توليد دستگاه هاي ضدعفوني كننده، يك شركت به توليد دوربين تب سنج، يك شركت به ساخت خط توليد ماسك و 4 شركت به راه اندازي سامانه هاي برخط و خدمات IT در زمينه دوركاري، آموزش مجازي و ارتباط امن آنلاين مي پردازند.

قيصري با بيان اينكه اين اقدامات با توجه به وجود مشكلاتي در زمينه وارد كردن برخي مواد اوليه، تجهيزات و انتقال ارز حركتي جهادي بود، گفت: تلاش كرديم در كنار اقدامات ايثارگرانه كادر درماني و ساير بخش ها نقش پشتيبان و تأمين كننده نيازهاي جامعه را ايفا كنيم.

وي با بيان اينكه در اين مدت شاهد جهش در اشتغال، تعداد شركت ها و حجم توليد در حوزه بهداشت و سلامت بوده ايم، تصريح كرد: نياز داخلي در بررخي استان ها تا حدودي برطرف شده است و مي توان اين تهديد جهاني را به فرصتي براي جهش صادرات محصولات دانش بنيان تبديل كرد كه اميدوارم موانعي كه در راه صدور مجوزها و صادرات محصولات مازاد بر نياز داخلي وجود دارد رفع شود.

رئيس شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان درباره اقدامات اين شهرك در سال 98 بيان كرد: تا پيش از شيوع ويروس كرونا در حوزه دانش بنيان ها شاهد حركتي پويا و سازنده بوديم و به دليل منع واردات بسياري از كالاها، بيشتر صنايع به اين نتيجه رسيدند كه بايد از ظرفيت نخبگان و توليدكنندگان داخل كشور استفاده كنند. به همين دليل مراجعات زيادي از صنايع بزرگ كشور داشتيم و تفاهم نامه هايي با وزارت نفت، صنايع نفت و گاز، صنايع فولادي و غيره به امضا رسانديم. در اواخر سال 98 كارگروهي نيز براي رفع نياز صنايع نساجي تشكيل داديم كه البته شيوع كرونا فعاليت آن را به آينده موكول كرده است.

وي افزود: در سال 98 و تا پيش از شيوع ويروس كرونا 40 ميليارد تومان وام و تسهيلات به خصوص در زمينه تأمين سرمايه در گردش و تأمين تجهيزات و پس از شيوع ويروس كرونا نيز 12 ميليارد تومان تسهيلات به شركت ها پرداخت شده است. خوشبختانه در سال 98 افق هاي خوبي در شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان براي توليد محصولات گوناگون ايجاد شد كه البته فعلاً به توليد ضروريات حوزه سلامت معطوف شده است. اميدوارم موانعي كه از گذشته در زمينه مقررات و مجوزها بر سر راه توليد وجود داشته و هنوز باقي است تسهيل شود و بتوانيم منابع مالي خوبي نيز در سال جديد تأمين كنيم. همچنين در تلاش هستيم از حمايت هاي دولتي نيز بهره مند شويم.

قيصري در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه چه اقدامات نوآورانه اي در زمينه مقابله با كرونا توسط شركت هاي اين شهرك انجام شده است، گفت: برخي از اقداماتي كه به آن اشاره كردم از گذشته وجود داشت كه در اين بخش ها به افزايش توليد دست يافتيم. در برخي بخش ها فعال نبوديم كه پس از شيوع بيماري كرونا با نوآوري به آنها دست پيدا كرديم اما در برخي فناوري ها نيازمند نوآوري هاي پيچيده تري هستيم. در اين زمينه بيكار ننشسته و اقدام به تشكيل 4 كارگروه كرديم كه اقدامات آنها در آينده رسانه اي خواهد شد. فعاليت اين چهار كارگروه و كنسرسيوم ها تنها در زمينه كرونا نيست و حوزه سلامت را شامل مي شود.

وي در پاسخ به اينكه چه حمايت هايي از شركت هاي فعال در شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان انجام شده است، اضافه كرد: براي اينكه به محصولي دست يابيم بايد زنجيره هايي از شركت هاي مختلف را شناسايي كرده و به هم متصل كنيم تا به توليد منجر شود و اين امر به خوبي در شهرك دنبال شده است. همچنين با ارائه مشاوره و همچنين استفاده از افراد و شركت هاي حرفه اي در زمينه بازرگاني، بازاريابي و فروش، شركت هاي خود را به زنجيره بازرگاني و فروش نيز متصل كرديم.

رئيس شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان ادامه داد: ورود محصولات حوزه سلامت به بازار نيازمند اعتبارسنجي و انجام آزمايش هاي مختلف است. مجموعه آزمايشگاه هاي شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان با وجود مشكلاتي كه در زمينه رفت و آمد كاركنان وجود داشت، از همان روزهاي نخست در اين زمينه فعاليت مي كردند و آزمايشگاهي كه در سال 90 راه اندازي كرديم و در سال 95 موفق به كسب استاندارد 17025 شد، مي تواند هر نوع ماسكي را تست و ارزيابي كند. همچنين آزمايشگاه هاي بيوتكنولوژي، شيمي و الكترونيك شهرك در اين زمينه فعال هستند كه علاوه بر شركت هاي مستقر در شهرك به استانداري اصفهان و خريداران محصولات نيز خدمت رساني مي كنند.

وي با اشاره به ركود در فعاليت برخي شركت هاي مستقر در شهرك پس از شيوع ويروس كرونا گفت: برخي شركت ها در پرداخت اجاره و اقساط تسهيلات با مشكل مواجه شدند و به همين منظور، اجاره بهاي اسفند 98، ارديبهشت و خرداد 99 شامل 30 درصد تخفيف و اجاره بهاي فروردين ماه شامل بخشودگي شد و پرداخت اقساط تسهيلات را تا تيرماه و پس از آن به تعويق انداختيم. همچنين بيشتر كاركنان شركت ها و ستاد از سامانه دوركاري استفاده مي كنند و بيشتر امور جاري به صورت آنلاين انجام مي شود.

قيصري با بيان اينكه تمام دنيا با شيوع ويروس كرونا با شرايط خاصي مواجه شده است، خاطرنشان كرد: بايد بتوانيم از اين شرايط فرصت هايي براي ايجاد اشتغال، جهش توليد و تغيير برخي رفتارهاي اشتباه گذشته ايجاد كنيم. براي مثال بسياري از جلساتي كه مجبور بوديم براي شركت در آنها به تهران برويم به راحتي و حتي در تعداد بيشتر با استفاده از فناوري جديد برگزار مي شوند و بايد از فناوري براي ايجاد اشتغال و رفاه در بخش هاي گوناگون به خصوص در حوزه گردشگري و هنر كه با ركود مواجه شده استفاده كرد. دولت بايد به تأمين زيرساخت هاي حوزه سلامت ورود كند تا آمادگي و فناوري لازم براي مواجهه با اتفاقات احتمالي آينده را داشته باشيم. جوانان و نخبگان اثبات كردند كه مي توانند ظرف يكي دو هفته ظرفيت توليد را چندبرابر كنند و بايد براي صادرات محصولات دانش بنيان برنامه ريزي صورت گيرد.

منبع: تسنيم
منبع خبر:
ایمنا
   تاریخ: ۱۷:۳۱ - ۲۵/۰۱/۱۳۹۹   بازدید: ۱۱۵