اداره روابط عمومی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان
شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸

18كشور هدف صادراتي شركت هاي علمي تحقيقاتي اصفهان هستند
 
سرمايه گستران - رئيس شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان گفت: بالغ بر 1500 طرح پژوهشي و فناوري و 1200 خدمات و محصول تجاري سازي شده كه به 18 كشور صادر مي شود در شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان صورت گرفته است. نوشته 18كشور هدف صادراتي شركت هاي علمي تحقيقاتي اصفهان هستند اولين بار در پايگاه خبري تحليلي سرمايه ...
سرمايه گستران - رئيس شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان گفت: بالغ بر 1500 طرح پژوهشي و فناوري و 1200 خدمات و محصول تجاري سازي شده كه به 18 كشور صادر مي شود در شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان صورت گرفته است. ...


جعفر قيصري افزود: گردش مالي شركت هاي حاضر در شهرك در سال گذشته بيش از 1400 ميليارد تومان بوده است كه اگر صنايع اعتماد كنند و حضور بيشتري داشته باشند، امكان 5 برابر كردن اين گردش مالي نيز وجود دارد.

وي ادامه داد: در دنياي امروز توسعه مبني بر دانش يا اقتصاد دانش بنيان بيش از 2 دهه است رواج پيدا كرده كه چند مؤلفه اساسي دارد و از آموزش آغاز و در ادامه با پژوهش تداوم پيدا مي كند، در گام بعدي توسعه فناوري است و در پايان تجاري سازي فناوري قرار دارد.

قيصري با بيان اينكه ماموريت ديگري در دهه 70 براي دانشگاه ها تعريف شد كه نتيجه آن رشد مقاله نويسي است، اظهار داشت: رشد آموزش عالي به صورت تدريجي است و توليدات مقالات لازمه توسعه فناوري است.

رئيس شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان عنوان كرد: افزايش هزينه هاي پژوهشي و فناوري، افزايش نرخ رشد سالانه خريد نرم افزارهاي رايانه اي و رشد خدمات دانش بنيان به همراه افزايش خريد و فروش خدمات فناوري و افزايش تقاضا براي نيروي كار متخصص از ويژگي هاي اقتصاد دانش بنيان است.

قيصري يكي از مولفه هاي اقتصاد مقاومتي را دانش بنيان بودن آن مطرح كرد و بيان داشت: شهرك هاي صنعتي محصول توسعه دهه 50 تا 80 ميلادي هستند كه پيشران هاي آن سرمايه، نيروي كار ماهر و دستگاه است ولي پيشران شركت هاي دانش بنيان نوآوري، نيروي انساني كارآفرين و واحدهاي تحقيق و توسعه هستند.

رئيس شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان افزود: استان اصفهان به دنبال پيدا كردن راهكاري براي ايجاد منطقه ويژه علم و فناوري در استان است و از يك ماه پيش وارد فاز اجرايي اين موضوع شديم كه پيش از اين به دليل مشكلات قانوني كه در آن وجود داشت، كار متوقف شده بود ولي اكنون در مراحل اجرايي هستيم.

قيصري در ادامه گفت: تحقيقات نشان مي دهد هر ايده در مرحله اول و علم شانس يك هزارم براي رسيدن به درآمد و كسب ثروت دارد ولي اين آمار در كشور ما بالاتر است و نزديك به چند درصد است.

وي با بيان اينكه دانشگاه، صنعت و دولت سه بازوي پارك فناوري است، گفت: باتوجه به اين كه هزينه هاي توليد فناوري بسيار بالاست، نقش نيروي انساني و سرمايه بسيار مهم است كه در حال حاضر در كشور در برخي از بخش هاي كار آغاز شده ولي در بخش هايي هنوز زيرساخت ها ايجاد نشده است.

قيصري بيان كرد: پارك علم و فناوري شيخ بهايي نخستين پارك علم و فناوري ايران است كه در دهه 70 ايده آن شكل گرفت و اوايل دهه 80 كلنگ كار به زمين خورد كه بخش خصوصي سه برابر بخش دولتي و دانشگاهي سرمايه گذاري كردند كه اصولا هم بايد همين طور باشد.

رئيس شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان عنوان كرد: بيش از 7 هزار شركت فناور در كشور فعاليت مي كند كه استان اصفهان در بين شركت هاي دانش بنيان رتبه دوم در كشور را دارد و 405 شركت دانش بنيان در اصفهان فعال هستند.

وي ادامه داد: در 5 سال گذشته رتبه كل كشور در شاخص جهاني نوآوري از 106 به 61 رسيده است؛ هرچه در اين آمار پيشرفت كنيم، كيفيت زندگي مردم و GDP (توليد ناخالص ملي) افزايش پيدا مي كند.

قيصري در مورد ماموريت ها و اهداف شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان گفت: ايجاد شرايط لازم و تامين خدمات و حمايت از رشد كسب و كارهاي دانش بنيان، اشتغال فارغ التحصيلان دانشگاهي و جلوگيري از مهاجرت نخبگان، توليد ثروت از علم و تجاري سازي دستاوردهاي علمي و مشاركت و ايفاي نقش در توسعه منطقه اي و رسيدن به اقتصاد دانش بنيان است.

رئيس شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان ادامه داد: در استان سه پارك علم و فناوري شيخ بهايي، ابوريحان و غياث الدين كاشاني و 8 مركز رشد علم و فناوري داريم كه 4 مركز رشد تخصصي در حوزه هاي ICT ، هنر، كشاورزي و منابع طبيعي و فولاد فعاليت مي كنند و دو مركز رشد شهرستاني در نجف آباد و شهرضا داريم.

وي افزود: جهت جذب ايده هاي كوچك در شهرستان ها 7 مركز نوآوري و شكوفايي را ايجاد كرديم كه حمايت ها و خدمات شهركي را به آن ها ارائه مي دهيم.

قيصري اشاره كرد: ورود متقاضيان و مراحل رشد واحدهاي فناور بدين گونه است كه ابتدا متقاضي ورود پيدا مي كند و 6 ماه فرصت رشد مقدماتي، 3 سال رشد پيدا مي كنند و وارد پارك مي شوند كه در اين بخش به صورت نامحدود مي توانند حضور پيدا كنند و پس از طي اين مراحل مي توانند وارد فناوري صنعت سازي مي شوند.

رئيس شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان با بيان اينكه از 519 واحد فناور كه در شهرك مستقر هستند، 213 واحد در پارك مستقر هستند، عنوان كرد: بيش از 7100 نيروي فارغ التحصيل در اين شركت ها كار مي كنند كه از اين تعداد حدود 500 نفر دانش آموخته دكترا در مجموعه حضور دارند و پارك هاي علم و فناوري مي توانند نقش كليدي در جذب دانش آموختگان با مدارج عالي را جذب كنند.

وي با بيان اينكه حدود 45 درصد از شاغلان بانوان تحصيل كرده هستند كه جز نيروهاي كليدي شركت ها هستند، گفت: هزينه ايجاد يك شغل براي يك فارغ التحصيلي دانشگاهي يك سوم هزينه ايجاد شغل در كشور است.

رئيس شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان درخصوص گردش مالي شهرك اظهارداشت: گردش مالي شركت هاي حاضر در شهرك در سال گذشته بيش از 1400 ميليارد تومان بوده است كه اگر صنايع اعتماد كنند و حضور بيشتري داشته باشند، امكان 5 برابر كردن اين گردش مالي وجود دارد.
قيصري با اشاره به معافيت مالياتي فعاليت هاي علمي و تحقيقاتي شركت هاي مستقر درشهرك علمي و تحقيقاتي ، بيان داشت : در روزهاي گذشته جلسه اي با مدير كل مالياتي استان داشتيم كه قول هاي خوبي براي همكاري اداره مالياتي با شركت هاي مستقر در شهرك داده شد تا اين شركت ها بتوانند از معافيت ها و مزاياي قانوني كه براي آنها در نظر گرفته شده ،به طور كامل برخوردارشود .
منبع خبر:
سرمایه گستران
   تاریخ: ۰۴:۴۴ - ۲۴/۰۷/۱۳۹۸   بازدید: ۶۰