اداره روابط عمومی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان
دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹

توان خودپالايي طبيعي تالاب انزلي قادر به حل مشكلات نيست
 
گيلان- مديركل حفاظت محيط زيست گيلان گفت: اجراي طرح بايوجمي در تالاب بين المللي انزلي خطرات زيست محيطي ندارد.
محيط زيست گيلان گيلان- مديركل حفاظت محيط زيست گيلان گفت: اجراي طرح بايوجمي در تالاب بين المللي انزلي خطرات زيست محيطي ندارد.

به گزارش قدس آنلاين به نقل از روابط عمومي محيط زيست گيلان ،قربانعلي محمدپور ، با بيان اينكه زيست پالايي در تالابها به طور طبيعي توسط گياهان، جانوران و خاك كف بستر صورت مي گيرد، گفت: در تالاب انزلي سرعت،حجم و تدوام چندين ساله ورود رسوبات و آلاينده ها باعث شده كه توان خودپالايي طبيعي تالاب قادر به حل مشكل نشود و تجمع رسوبات و آلاينده هاي بيوشيميايي روز به روز بيشتر شده بطوريكه در حال حاضر در برخي از مناطق تالاب، عمق رسوبات و لجن به بيش از 5متر مي رسد.

وي افزود: تدوام اين فرايند نه تنها حجم مخزن تالاب را به شدت كاهش داده است، بطوريكه عمق متوسط آن از بيش از 6متر به كمتر از يك متر كاهش يافته است، بلكه آلودگي آب نيز بالا رفته و اكسيژن آن به شدت كاهش يافته است، اين امر كاهش جمعيت آبزيان و تضعيف تنوع زيستي تالاب را به دنبال داشته است.

وي تصريح كرد: معضلات زيست محيطي تالاب انزلي به همين امر محدود نشده و در مقايس بزرگتر سلامت و بهداشت جوامع محلي بسيار متراكم پيراموني خود را نيز تهديد مي كند.

مديركل حفاظت محيط زيست گيلان گفت: طرح بايوجمي يك طرح زيست پالايي است كه براي كاهش رسوبات اين تالاب اجرا شده بود.

محمدپور ادامه داد: اين طرح بصورت آزمايشي در 4نقطه از تالاب بين المللي انزلي اجرا شد كه نتايج خوبي داشت بطوريكه 30سانتيمتر از عمق رسوبات اين تالاب را كاهش داده است.

وي با بيان اينكه جوامع محلي و دستگاه قضا به اجراي طرح بايوجمي در تالاب انزلي بسيار انتقاد كردند گفت: منتقدان معتقدند بكار گيري نانو ذرات تيتانيوم در اين طرح موجب بروز بيماري سرطان در بين جوامع محلي خواهد شد.
منبع خبر:
روزنامه قدس
   تاریخ: ۱۰:۴۰ - ۱۱/۰۴/۱۳۹۸   بازدید: ۱۵۱